Fibonacci ve Lucas sayı dizilerinin genellemesi
On a generalization of Fibonacci and Lucas numbers
  1. Tez No: 735050
  2. Yazar: AYŞE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, lineer cebir yöntemleri ve matris cebiri kullanılarak Fibonacci ve Lucas sayıları için daha genel bağıntılar elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için ilk olarak Fibonacci ve Lucas sayılarının temel özellikleri ile bu sayı dizileri arasındaki ilişkiler lineer cebir yöntemleriyle ele alınmıştır. Ardından Fibonacci ve Lucas sayılarının genellemesi yapılarak, lineer cebir yöntemleri yardımıyla bu sayı dizileri için bazı özdeşlikler incelenmiştir. Burada bulunan özdeşlikler, Fibonacci ve Lucas sayılarına indirgenerek yeni özdeşlikler elde edilmiştir. Bu tez çalışması ile elde edilen sonuçlar hem matematik hem de diğer bilim dalları için kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain more general relations for Fibonacci and Lucas numbers by using linear algebra methods and matrix algebra. For this, first of all, the basic properties of Fibonacci and Lucas numbers and the relations between these number sequences are discussed with linear algebra methods. Then, by generalizing Fibonacci numbers and Lucas numbers, some identities for these number sequences were obtained with the help of linear algebra methods. The identities obtained here are reduced to Fibonacci and Lucas numbers and new identities are obtained. The results obtained with this thesis study can be used for both mathematics and other branches of science.