Okul öncesi öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ve dijital okuryazarlık becerilerinin çeşitli değişkenlerle olan ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of pre-school teacher candidates' attitudes towards distance education and their relationships to digital literacy skills with various variables
- Tez No: 735051
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN IŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ile dijital okuryazarlık becerilerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Nicel araştırma metotlarının kullanıldığı araştırmada 400 okul öncesi öğretmen adayından oluşan örneklem belirlenirken tabakalı ve uygun örnekleme yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, Kışla (2016) tarafından geliştirilen Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum ölçeği ve Ng'nin (2012) oluşturduğu ve daha sonra Hamutoğlu, Canan-Güngören, Kaya-Uyanık ve Gür-Erdoğan (2017) aracılığıyla Türkçe'ye uyarlanan Dijital Okuryazarlık Ölçeği vasıtasıyla toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin cevaplanması için tanımlayıcı istatistiklerden, Pearson Korelasyon ile Sperman'nın sıralama katsayılarından, doğrusal ile çoklu regresyon çözümlemelerinden ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında okul öncesi öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık becerilerinin yüksek olduğu, uzaktan eğitime yönelik tutumun orta düzeyde olduğu ve bu iki değişkenin aralarında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitime yönelik tutumun yordanmasında etkili olan değişkenler incelenmiş ve dijital okuryazarlık becerisinin tutumdaki değişimin bir kısmını açıkladığına dair kanıtlara varılmıştır. Bu bulgulara ilaveten öğretmen adaylarının teknoloji kullanım alışkanlıkları ile demografik özellikleriyle ölçeklerden aldıkları puanlar karşılaştırılmış ve netice olarak teknoloji kullanım alışkanlıkları ve demografik özellikleriyle ölçeklerden aldıkları puanlar arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Bulgular doğrultusunda öğretmen yetiştiren kurumlara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-school teacher candidates' attitudes towards distance education and digital literacy skills in terms of different variables. In the study in which quantitative research methods were used, stratified and convenient sampling methods were preferred while determining the sample consisting of 400 pre-school teacher candidates. The data of the research were collected through the demographic information form developed by the researcher, the Attitude towards Distance Education scale developed by Kisla (2016), and the Digital Literacy Scale adapted to Turkish by Hamutoglu et al. (2017). Descriptive statistics, Sperman's rho and Pearson correlation tests, linear and multiple regression analyzes and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to answer the sub-problems of the study. In the light of the findings, it was concluded that the digital literacy skills of the pre-school teacher candidates were high, the attitude towards distance education was at a moderate level, and these two variables had a positive and significant relationship between them. The variables that are effective in predicting the attitude towards distance education were examined and there was evidence that digital literacy skills explain some of the changes in attitude. In addition, pre-service teachers' technology usage habits and demographic characteristics were compared with the scores they got from the scales, and as a result, significant differences were discovered between their technology usage habits and demographic characteristics and the scores they got from the scales. In this direction, suggestions were presented to teacher training institutions and researchers.