Okul müdürlerinin iletişim becerilerinin öğretmenlerin iş performansına etkileri
The effects of school principals' communication skills on teachers' work performance
- Tez No: 735076
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öğretmenlerin okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin algılarını öğretmen performansına göre incelemektir. Çalışmada, araştırmanın değişkenleri olan iletişim becerileri ve iş performansı, demografik ve mesleki çeşitlilik değişkenleri bakımından ele alınması amaçlanmıştır. Öğretmenler tarafından algılanan iletişim becerilerinin hangi iş performansı yönünden en etkili ve gerekli olduğunu belirlemek çalışmanın diğer bir amacı olmuştur. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış, okul müdürlerinin iletişim becerilerinin öğretmenlerin iş performansına etkisi ilişkisel tarama modeline göre kapsamlı olarak incelenmiştir. Araştırma evreni, İstanbul ili Bakırköy ilçesinde yer alan devlet ve özel liselerde görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmada, toplamda 381 öğretmene ulaşılmaya çalışılmıştır, ancak 372 kişiden ankete katılım açısından geri dönüş alınabilmiştir. Araştırmada öğretmen iş performansı ölçeği, yöneticilerin iletişim becerilerini ölçmek için İletişim Becerileri Ölçeği ile Öğretmen İş Performansı ölçekleri öğretmenlere çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Araştırmada iletişim becerisi ve iş performansı bakımından demografik ve mesleki özelliklere ilişkin fark analizleri ile iletişim becerisi ve iş performansı arasındaki ilişkilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Yine araştırmada elde edilen bulgulara göre iletişim becerileri ve iş performansı değişkenleri arasındaki istatistiksel ilişkilerin belirlenmesine yönelik olarak yapılan korelasyon analizi sonuçları, yöneticilerin iletişim becerisi ile öğretmenlerin iş performansı arasında, orta düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki olduğunu göstermiştir. İletişim becerisi ile en yüksek düzeyde bağlamsal performans, en düşük düzeyde görev performansı ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine teachers' perceptions of school administrators' communication skills on teacher performance. In addition, it is aimed to deal with these variables in terms of various demographic and occupational variables. Another aim of the study was to determine which communication skills perceived by teachers are most effective and necessary in terms of job performance. In this study, descriptive research method was used, and the effect of school principals' communication skills on teachers' job performance was extensively examined according to the relational survey model. Population and sample of the research consists of teachers working in public and private high schools in Bakırköy district of Istanbul. As a result of the research, a total of 381 teachers were tried to be reached, but 372 people were able to get feedback in terms of participation in the survey. In the study, teacher job performance scale, Communication Skills Scale and Teacher Job Performance scales were applied to teachers online to measure administrators' communication skills. According to the findings obtained in the study, the results of the correlation analysis conducted to determine the statistical relationships between communication skills and job performance variables showed that there is a moderately strong positive linear relationship between the communication skills of administrators and the job performance of teachers. The highest level of contextual performance and the lowest level of task performance were associated with communication skills.