Memenin invazif duktal, invazif lobüler ve mixt karsinomlarının klinikopatolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinicopathological features of invasive ductal, invasive lobular and mixed carcinomas of the breast
- Tez No: 735077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADAM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Bu retrospektif analizde invazif duktal karsinomun, invazif lobüler karsinomun ve mixt duktal/lobüler karsinomun klinikopatolojik özellikleri ve metastatik yayılım paternleri, tip ve cerrahi müdahalenin sonuçları birlikte karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Metod: Histolojik subtipleri İDK, İLK veya MDLK olan toplam 633 meme kanseri hastası bu çalışmaya dahil edilmiştir. Ortalama yaş 52.6 ± 12.7'dir. Takip periyodu 0-33 (medyan: 6) yıl arasında değişmektedir. Gruplar: Yaş, tümör büyüklüğü, nodal katılım, evre, hormon tedavisi, multisentrisite, multifokalite, bilateralite, östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR), c-erbB2, p53, Ki67 ekspresyonu, hastalıksız ve total sağkalım hızları ve cerrahi yaklaşımlara göre karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların dağılımı şu şekildedir: İDK; 508 (%80.3),İLK; 78 (%12.3), MDLK; 47 (%7.4). Değerlendirilen bütün parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tümör büyüklüğünde (İDK; 2.5±1.98cm, İLK; 3.0±1.8cm, MDLK; 3.2±2.4cm), tanı sırasındaki ileri T evrelemesinde (T3+T4) (İDK; 14.7%, İLK; 21.4%, MDLK;; 25.6%),, N evresinde (İDC'de ve İLK'da N0 baskındı ve MDLK'da N3baskındı), TNM evresinde (İDK ve İLK'da evre 2 baskındı, MDLK'da evre 3 baskındı), c-erbB2 ekspresyonu (İDK; 23.8%, İLK; 11.8%, MDLK; 21.4%) kemik metastazındaki sıklıkta (İDK; 14.3%, İLK; 17.9%, MDLK; 25.5%) gözlendi. Sonuç: MDLK tipi tümörler değişik histopatolojik karakteristiğe sahiptiler ve genellikle ileri evrede tanı alıyorlardı. Buna rağmen sağ kalım sonuçları İLK'lardan ve İDK'lardan anlamlı olarak fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this retrospective analysis, clinicopathological features and metastatic spread patterns of invasive ductal carcinoma, invasive lobular carcinoma, and mixed ductal/lobular carcinoma, type and outcome of surgical intervention were evaluated together. Methods: A total of 633 breast cancer patients with histological subtypes of IDC, ILC or MDLK were included in this study. The mean age is 52.6 ± 12.7 years. The follow-up period ranged from 0-33 (median: 6) years. Groups: Age, tumor size, nodal involvement, stage, hormone therapy, multicentricity, multifocality, bilaterality, estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), c-erbB2, p53, Ki67 expression, disease-free and total survival rates, and surgical approaches. compared accordingly. Results: The distribution of the patients is as follows: IDC; 508 (80.3%), FIRST; 78 (12.3%), MDLK; 47 (7.4%). Statistically significant differences among all evaluated parameters were in tumor size (IDC; 2.5±1.98cm, FIRST; 3.0±1.8cm, MDLK; 3.2±2.4cm), advanced T staging at diagnosis (T3+T4) (IDC; 14.7%, FIRST) ; 21.4%, MDLK;; 25.6%), at N stage (N0 predominant in IDC and ILK and N3 dominant in MDLK), in TNM stage (stage 2 predominant in IDC and ILK, stage 3 predominant in MDLK) , c-erbB2 expression (IDC; 23.8%, FIR; 11.8%, MDLK; 21.4%) was observed at the frequency in bone metastasis (IDC; 14.3%, FIR; 17.9%, MDLK; 25.5%). Conclusion: MDLK type tumors had different histopathological characteristics and were usually diagnosed at an advanced stage. Despite this, survival outcomes do not differ significantly from IRCs and IDCs.