Gelişmeleri kaçırma korkusu'nun C kuşağı tüketici karar verme tarzları üzerine etkisi
The effect of Fear of Missing Out on decision-making styles of generation of C consumer
  1. Tez No: 735079
  2. Yazar: SEVİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada FOMO'nun C kuşağının tüketici karar verme tarzları üzerine etkisi tespit edilmeye ve elde edilen bulgular değerlendirilerek, öneriler geliştirmeye çalışılmıştır. FOMO çok fazla ürün, marka ve hizmet alternatifleriyle karşılaşan tüketicilerin amaçlarının ötesinde yaşama anlayışı ve tüketicilerin her şeye sahip olmak istemesini ifade eden bir kavramdır. İstek ve gereksinimlerine cevap arayan tüketicilerin kararları üzerinde kültürel, sosyal, duygusal ve psikolojik faktörlerin önemli bir etkisi vardır. Tüketici davranışını açıklamakta önemli bir yaklaşım olan tüketici karar verme tarzları, tüketicinin zihinsel süreçlerine odaklanmaktadır. Araştırmanın ana kütlesi C kuşağı tüketicileridir. İnterneti ve sosyal medyayı kullanan gelişmelerden çabuk haberdar olan her yaştan tüketici C kuşağını oluşturmaktadır. C kuşağı tüketicileri arasından kolayda örnekleme yöntemi ile internet ve sosyal medya üzerinden gönüllü katılım esası ile ulaşılan 475 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler ile yapısal eşitlik analizi yapılmış ve FOMO boyutlarının tüketici karar verme tarzları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the effect of FOMO on the consumer decision-making styles of the C generation and to develop suggestions by evaluating the findings. FOMO is a concept that expresses the understanding of living beyond the aims of consumers, who are faced with too many product, brand and service alternatives, and the desire of consumers to have everything. Cultural, social, emotional and psychological factors have a significant impact on the decisions of consumers seeking answers to their wants and needs. Consumer decision-making styles, which are an important approach in explaining consumer behavior, focus on the mental processes of the consumer. The main body of the research is generation C consumers. Consumers of all ages, who are quickly aware of the developments using the internet and social media, constitute the C generation. The sample of the study consisted of 475 participants, who were reached through the internet and social media with the convenience sampling method among the C generation consumers, on the basis of voluntary participation. Questionnaire method was used as data collection technique in the research. Structural equation analysis was made with the data collected in the research and it was determined that FOMO dimensions had an effect on consumer decision-making styles.