A study of the Elbistan plain: With special reference to the Assyrian colony, the Hittite and Neo-Hittite Periods
Elbistan Ovası Üzerine Bir İnceleme: Asur ticaret kolonileri, Hitit ve Geç Hitit Dönemleri
  1. Tez No: 735080
  2. Yazar: ALİ ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAN M. GREAVES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Liverpool
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ilinin Kuzeyinde bulunan Elbistan Ovası'nı (Elbistan, Göksun, Afşin) Asur Ticaret Kolonileri, Hitit Devleti ve Geç-Hitit Kent Devletleri dönemine dayanan yazılı ve arkeolojik verilere dayanarak inceliyor. Bu tez çalışması, beş bölümden oluşuyor. Birinci bölümde bölgenin fiziki coğrafyası, iklimi ve yeraltı kaynakları; İkinci bölümde arkeolojik ve yazılı kaynakları değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümü verileri analiz eder. Çalışmanın dördüncü bölümünde değerlendirme, ve son olarak beşinci bölüm ise sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to search on the importance of Elbistan Plain (Elbistan, Göksun, Afşin and Ekinözü districts) which is located in above of the city of Kahramanmaraş, especially in the period of Assyrian Trade Colonies, Hittite State, and Neo-Hittite City based upon written, archeological and modern literature that are belong to these periods. This thesis study comprises of five sections. The first section analyzes the region's physical geography, climate and underground sources. The second section evaluates the archeological and written sources of the region that are belong to Assyrian Trade Colonies and Hittite State period as of the Paleolithic Era especially from the 2nd millennium BC. And, the third part of the thesis analyzes the data that was collected by the studies of archeological and surface surveys that were especially on the region of Elbistan Plain in the first millennium. The fourth section of the study comprises of evaluation, and the fifth one composes of the conclusion parts. Also, in the thesis, the settlements that are located in the region are represented with a table in Appendix 1.