Romanlarda kadın ve din ilişkisi: Sâmiha Ayverdi ve Şükûfe Nihal örneği
The relationship between women and religion in novels: The example of Samiha Ayverdi and Şükûfe Nihal
- Tez No: 735083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumsal olanı bir okuma biçimi olarak romanlar önemli bir kaynak niteliğindedir. Yazar kendi düşün dünyasını, zihniyetini ve tarihini yazıya taşır. Yazı ise göstergelerle dolu bir veri olarak araştırmaya konu olmaktadır. Bu tezde de göstergebilim yöntemi kullanılarak, aynı tarih aralığında yaşamış Samiha Ayverdi ve Şükufe Nihal'in romanları kadın ve din ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Her iki yazarın kullandıkları dil, topluma ve kadına bakış açıları irdelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ayverdi'nin tasavvufi, Nihal ise seküler çevreye yakınlıkları romanlarına da yansımış ve her iki yazar da kendi ideal kadınını kendi hayat görüşüyle paralel olarak oluşturmuştur. Bunun karşısında her iki yazar da istenmeyen kadınlarını batı özentisi kadınlar olarak tanımlamıştır. Bu görüş her iki kadın yazarın da ortak bir görüş birliğinde olduğunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a way of reading the social, novels are an important source. The author carries her own world of thought, mentality and history to writing. The writing is the subject of research as a data full of signs. In this thesis, the novels of Samiha Ayverdi and Şükufe Nihal, who lived in the same date range, were discussed in the context of the relationship between women and religion, using the semiotics method. The language used by both authors, their perspectives on society and women were examined and compared. Ayverdi's sufism and Nihal's closeness to the secular environment were also reflected in their novels, and both authors created their ideal woman in parallel with their own view of life. On the other hand, both authors defined their unwanted women as western wannabe women. This view reflects the consensus of both women writers.