Değişen ofis kavramının mimari ofisler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 735127
  2. Yazar: BÜŞRA UYGAL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde değişmekte ve gelişmektedir. Teknolojik olanakların gelişmesi ve değişmesi sonucunda insanların sadece günlük yaşamları değil aynı zamanda çalışma yaşamları da önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu gelişme ve değişimlerden çalışma mekanları ve ofis kavramı da etkilenmiştir. Zamanla geleneksel ofis kavramının dışında sanal ofis (uzaktan çalışma) kavramı da ortaya çıkmıştır. Bu yeni düzende çalışanlara ofis dışından ve istenilen zamanda çalışma imkânı doğmuştur. Çalışanların, çalışma ortamlarındaki bu teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları gerekmektedir. Günümüz bilgi ve teknolojisinin insanlara esnek çalışma saatlerinde, istedikleri yerden çalışma imkânı sağlaması, beklenmeyen ve bulaşıcı bir hastalık olan Covid-19 sürecinde, ofis çalışanları için yegâne bir olanak olarak karşımıza çıkmıştır. Hızlı bir şekilde dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığı tüm dünyada sağlık, eğitim, güvenlik, ekonomi, turizm ve ticaret gibi temel alanlarda yaşamı değişikliğe uğratmıştır. Çalışanların sağlığının korunabilmesi için bulaşıcı hastalığa karşı en etkili önlem olarak getirilen hijyen ve mesafe kuralı, çalışma koşullarını da doğrudan etkilemiştir. Bu süreçte birçok ofis uzaktan çalışma yöntemini tercih etmiştir. Pandemi sürecindeki yeni çalışma alışkanlıklarının ne kadar kalıcı olacağı ve eski çalışma alışkanlıklarına geri dönüş olup olmayacağı soruları mimarlık ofisleri özelinde araştırılmıştır. Ayrıca pandemi sürecinde uzaktan çalışma şeklini denemiş olan kişilerin tercih edeceği çalışma yöntemi araştırılmıştır. Bu çalışmada mimari ofis yapılanmalarında teknolojinin gelişmesi ile beraber çalışma ortamındaki mekansızlaşma durumu, zamana bağlı olmama, ofis türlerine bağlı olarak risklerin azaltılması ve taşınabilir/sanal ofis türünün müşterinin ve çalışanın ofise güveni üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Ayrıca sanal ofis tipindeki organizasyonel yapıda geleneksel sabit ofis türüne göre ne tür farklılık veya benzerlikler olduğu ortaya konmaktadır. Özellikle küçük ölçekli mimari ofislerde, mekânsal ihtiyaçlarla ile ilgili olarak sabit veya sanal düzendeki riskler, risklerin olumlu ve olumsuz etkileri 2 farklı çalışma düzeninde incelenmiştir. Çalışma kapsamında genç yaştaki çalışanların ve mikro ölçekli ofislerin uzaktan çalışmayı (sanal ofis) daha çok tercih edip etmediği değerlendirilmiş bir hipotezdir. Yapılan anket çalışması sonucunda genç yaştaki çalışanlar ve mikro ölçekli ofislerin uzaktan çalışma yöntemini daha çok tercih edeceği beklenirken, ofis seçme şansı olması durumunda yaş veya hangi ölçekte bir mimari ofis çalışanı olduğu fark etmeksizin katılımcıların hibrit (karma) yöntemi tercih ettiği görülmüştür. Bu sonuç, uzaktan çalışma yönteminin mimari ofis çalışanlarına getirdiği esneklik ve serbestliğe rağmen, tüm yaş grupları için sosyalleşme ihtiyacı ve etkileşimin önemli görüldüğünü ortaya koymuştur. Benzer bir çalışmanın, orta ve uzun dönemde tekrarlanmasının toplumsal değişimin mimari ofislere yansımasının izlenebilmesi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Çalışma sonucunda geleneksel ve sanal ofis kavramlarının mimarlık ofislerindeki geleceği hakkında kestirimde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın gelecekteki mimarlık ofisi çalışma yöntemlerinin nasıl olabileceği veya nasıl olması gerektiği, teknolojinin çalışma mekânı/yöntemleri üzerindeki etkileri hakkında katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology is changing and developing rapidly. As a result of the development and change of technological possibilities, not only people's daily lives but also their working lives have been significantly affected. Working spaces and office concepts have also been affected by these developments and changes. Over time, apart from the traditional office concept, the concept of virtual office (remote work) has also emerged. In this new order, employees have the opportunity to work outside the office and at any time. Employees need to adapt to these technological developments in their work environment. The fact that today's information and technology allow people to work from anywhere during flexible working hours has emerged as a unique opportunity for office workers during the Covid-19 process, which is an unexpected and contagious disease. The Covid-19 disease, which has rapidly affected the world, has changed life in basic areas such as health, education, security, economy, tourism, and trade all over the world. The hygiene and distance rule, which was introduced as the most effective measure against infectious disease to protect the health of employees, also directly affected the working conditions. In this process, many offices have preferred the remote working method. The questions of how permanent the new working habits will be in the pandemic process and whether there will be a return to the old working habits have been investigated in terms of architectural offices. In addition, the working method preferred by people who have tried remote working during the pandemic process was investigated. In this study, with the development of technology in the construction of office structures, the de-localization situation in the working environment, not being timebound, the reduction of risks depending on the office types, and the effects of the movable/virtual office type on the trust of the customer and the employee in the office are investigated. In addition, it is revealed what kind of differences or similarities there are in the organizational structure of the virtual office type compared to the traditional fixed office type. Especially in small-scale architectural offices, the risks in fixed or virtual order related to spatial needs, and the positive and negative effects of the risks were examined in 2 different working arrangements. Within the scope of the study, it is also an evaluated hypothesis whether young employees and micro-scale offices prefer remote working (virtual office) more. As a result of the survey study, while it is expected that young employees and micro-scale offices will prefer the remote working method more, it is seen that the participants prefer the hybrid (mixed) method regardless of age or what scale of architectural office employee they are in if they have the chance to choose an office. This result revealed that despite the flexibility and freedom that remote working brings to architectural office workers, the need for socialization and interaction is considered important for all age groups. It is thought that the repetition of a similar study in the medium and long term will be useful in terms of monitoring the reflection of social change on architectural offices. As a result of the study, it is aimed to predict the future of traditional and virtual office concepts in architectural offices. The research aims to contribute to how the future architectural office working methods may or should be, and the effects of technology on the working space/methods.