İç mekânda esnek tasarım: Ev-ofis kavramına güncel yaklaşımlar
Flexible design for the interiors: Recent approaches towards the home-office concept
  1. Tez No: 796652
  2. Yazar: ELİF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Zamanla değişen şartlar ve ihtiyaçlar iç mekânları da şekillendirmektedir. Kullanıcıların değişen ve gelişen ihtiyaçlarını pratik ve hızlı şekilde karşılayabilmek, mekâna işlevsellik kazandırabilmek, esnek tasarımlar ile sağlanabilmektedir. Yaşamın en fazla zaman geçirildiği mekânlardan olan ofisler ve konutlar, özellikle son dönemlerde birleşmeye başlamış, ev-ofis kavramı daha popüler hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; ev-ofis çalışanların evden çalışma için gerekli donatı, donanım gibi nesnel ihtiyaçlarını incelemenin haricinde, çalışanın ev-ofisten diğer beklentilerini belirlemek, çalışma koşullarının iyileştirilebilmesi için gerekli bütün incelemeleri yapmak, esnek tasarım çözümlerinin çalışanın iş verimi, motivasyonu vb. etmenler üzerindeki etkilerini incelemektir. Esnek tasarlanmış ev-ofis çözümlerinin, çalışanların evden çalışmaya devam etme düzeyi ve nedenlerini incelemek de çalışmanın kapsamında tutulmuş, ev-ofislerin gelecekteki konumu da öngörülmeye çalışılmıştır. Belirlenen bu amaç ve kapsamlara yönelik olarak, evden çalışan 50 kişi ile anket çalışması yapılmış, toplanan veriler SPSS programında işlenmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulara ek olarak, saptanan sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing conditions and requirements over time happen to shape the interiors as well. Flexible designs ensure meeting the ever-changing and developing needs of the users in a practical and fast way and adding functionality to the space. Offices and residences, where most of the life is spent, started to coalesce especially during recently, and the home-office concept became more popularized. In addition to an examination of the objective needs of home-office employees such as equipment and hardware required for working from home, the present study aimed to examine other expectations of the employees as regards the home-office, to conduct necessary research so as to contribute in the improvement of working conditions, and to see the effects of flexible design solutions on certain factors, including the employee's work efficiency and motivation, etc. The scope of the present study also included an examination of the impact of the flexibly designed home-office solutions on the extent and the reasons associated with the employees' continued work from home, further, a prediction as regards the future status of home-offices was also incorporated therein. Accordingly, a survey was conducted with 50 people working from home, and the collected data were processed using the SPSS program. In addition to a presentation of the study results, relevant solutions were suggested as regards the points of concern found at the end of the study.