Trombonun tarihsel gelişimi ve parçalarının özellikleri üzerine bir inceleme
A Research on the historic developments of the trombone and characteristics of its pieces
- Tez No: 73514
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ERDENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, trombonun müzik tarihi içinde gerek fiziksel, gerekse işlevsel gelişimi incelenmiştir. Toplumların yaşanılan ve buna bağlı olarak müziğin gereksinimlerinde ortaya çıkan gelişmeler doğrultusunda trombonun yeri ve bu gelişim sürecinde oluşan karşılıklı etkileşim ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise trombonun parçalan, işlevleri, bakımları gibi konular açıklanmıştır. Buradaki amaç; trombona yeni başlayanlara ve diğer öğrencilere olduğu gibi, trombon hakkında bilgi edinmek isteyenlerin de faydalanabileceği bir kılavuz oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this thesis; the physical and musical evolution of the trombone through the ages is being researched from the writings of music historians since the 14th. century. Developments in community life; how it affected music and how music affected life. The trombone and its music is the focussed topic of this historic reseach. In the second part of this thesis, the main pieces of the trombone, what their functions are and the ways of taking care are described for newly beginning pupils.