Teoride ve uygulamada döviz kuru belirlenmesi ve Türkiye üzerine bir deneme
Exchange rate determination in theory and practur: The case of Turkey
  1. Tez No: 73513
  2. Yazar: GÜLTEKİN IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada, fiyatlarla döviz kuru arasında doğrudan bir ilişki kurarak, denge döviz kurunun belirlenmesini sağlayan satınalma gücü paritesi (SGP) teorisi analiz edilmiştir. Literatürde, satınalma gücü paritesi teorisinin geçerliliği üzerine yapılan çalışmalarda oluşan genel kanı, kısa dönemde geçersiz olan teorinin uzun dönemde denge döviz kurunu doğru olarak gösterebildiği şeklindedir. Çalışmamızda, SGP teorisinin geçerliliği test edilmiş ve reel döviz kurunun yapısal belirleyicileri ortaya konmaya.çalışılmıştır. Birim kök ve koentegrasyon testleriyle aylık ve üç aylık Amerikan doları, Alman markı, İngiliz sterlini ve İtalyan lireti döviz kuru serilerinin, Tüketici Fiyat Endeksi ve Toptan Eşya Fiyat Endeksi kullanıldığında satınalma gücü paritesi teorisine uygunluğu sınanmıştır. Yapısal değişim altında birim kök testinin yapılabilmesi için gerekli olan kritik değerler Monte Carlo Simulasyonu ile bulunmuş ve birim kök testleri, reel döviz kurunun geçirmiş olduğu yapısal değişimler göz ününe alınarak, bu kritik değerlerle yapılmıştır. Son olarak reel döviz kurunun yapısal belirleyicilerin ortaya konması amacıyla verimlilik, devlet harcamaları ve ticaret hadlerinin, reel döviz kuru ile uzun dönem ilişkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study focuses on purchasing power parity (PPP) theory, a theory which enables exchange rate determination by establishing a direct relationship between exchange rates and prices. Most of the studies in the literature conclude that PPP theory is not valid in the short-run, but it is valid in the long-run. In this study, validity of the PPP theory is tested by unit root and cointegration methods and then the structural determinants of the real exchange rate are analyzed. Quarterly and monthly exchange rates of Turkish lira against the currencies of USA, Germany, England and Italy deflated on Consumer Price Index and Wholesale Price Index, are used to test the validity of PPP theory. For testing the unit roots in a time series with a structural break, the critical values are derived and tabulated. When a structural break is allowed to happen, these critical values are used for testing the unit roots in real exchange rate series of Turkey. Long run relationships between productivity, government spending and terms of trade and real exchange rate are analyzed by cointegration methods in order to find out the structural determinants of the real exchange rate.