The Ethnic experiences of minorities in Britian as reflected in H. Kureishi's The Buddha of Suburbia and T. Mo's Sour Sweet
İngiltere'deki azınlıkların etnik deneyimlerinin T. Mo'nun Sour Swest ve H. Kureishi'nin The Buddha of Suburbia adlı romanlarda yansıtılması
- Tez No: 73515
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İki ayrı etnik kökenden -Hint ve Çin- gelen çağdaş İngiliz yazarlarından Hanif Kureishi ve Timothy Mo, The Buddha of Suburbia ve Sour Sweet adlı romanlarında İngiltere'deki azınlıkların deneyimlerini yansıtmaktadırlar. The Buddha of Suburbia ve Sour Sweet adlı romanlarda, azınlıkların yaşadığı kültür çatışması, kimlik bunalımı, yabancılaşma ve ırk ayrımcılığı birinci ve ikinci nesilden olan karakterlerin etnik ve bireysel deneyimleri aracılığıyla yansıtılmaktadır. Bu deneyimlerin yanısıra, Doğu ve Batı arasındaki kültürel farklılıklar verilmektedir. Bu tez, İngiltere'deki azınlıkların deneyimlerini yansıtmak üzere, bir giriş, iki ana bölüm ve bir sonuç bölümü olarak düzenlenmiştir. Giriş bölümünde, İngiltere'ye göçlerin nedenleri ve azınlıkların buradaki yaşam koşullan açıklanmaktadır. Bu tezin ana bölümlerinde İngiltere'deki azınlıklarla ilgili ayrıntılı bir inceleme yer almaktadır. Bu bölümlerde azınlıkların kültür çatışmaları, kimlik bunalımları, yabancılaşmaları, onlara yönelik ırk ayrımcılığı üzerinde durulmaktadır. Tez, İngiltere'deki azınlıkların yaşadıkları zorlukların, onların kültür, gelenek, bireysel ve toplumsal değerlerindeki farklılıklardan kaynaklandığı gerçeğini vurgulayarak sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The contemporary British writers, Hanif Kureishi and Timothy Mo coming from two different ethnic origins -Indian and Chinese- reflect the ethnic experiences of the minorities in Britain in their novels, The Buddha of Suburbia and Sour Sweet. In The Buddha of Suburbia and Sour Sweet, the cultural conflicts, identity crisis, alienation and the discrimination of the ethnic minorities in Britain are reflected through the ethnic and individual experiences of the first and second generation characters. In addition to these experiences, the cultural differences between the East and the West are reflected. In order to explore the ethnic experiences of the minorities in Britain, this thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. The introduction reveals reasons for immigration into Britain and the living conditions of the immigrants. The main chapters of the thesis present a detailed study of ethnic minority experiences in Britain. In these chapters the cultural conflicts, identity crisis, alienation and discrimination of the ethnic minorities are examined. The thesis concludes by revealing the fact that the difficulties that the ethnic minorities live, are due to the differences in their culture, traditions, individual and social values.