Meslek yüksekokulları otelcilik programlarında, mutfak tasarımı, yönetimi, eğitim planlaması ve politikalarının saptanması ve model eğitim teknik ve planlarının geliştirilmesi
Kitchen design, its management, establishment of prenciples of planning of education and development of techniques and plans of model education in technical training colloges (TTC), tourism and hotel programs
- Tez No: 73518
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Meslek Yüksekokulları (MYO) Turizm ve Otelcilik programlarında uygulamalı yiyecek içecek eğitimine yönelik olarak kurulacak uygulama mutfağının kurulma ilkelerinin neler olduğunu ortaya koyma ve çalışma alanlarının eğitim ve ticari amaçlı kullanımını sağlamaktır. Aynı zamanda, mutfak eğitiminin verimlilik ilkeleri çerçevesinde planlanması ve kullanımı için bu okullarda eğitim veren kişilere bir model önerisi sunmaktır. Böylece, MYO'lan Turizm ve Otelcilik Programlarının etkinliği artacak ve Türk turizminin en önemli sorunlarından biri olan eğitilmiş personel sorununun çözümüne önemli katkılar sağlanacaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, Türkiye'de mevcut turizm ve otelcilik eğitimi ele alınmış ve turizm eğitiminin aşamaları ve mevcut sorunları ortaya konmuştur. MYO'larında mevcut yiyecek içecek eğitim politikaları saptanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, eğitiminin uygulamalı yapılması gereğinden yola çıkarak, MYO'lan Turizm ve Otelcilik Programlarında verilen yiyecek içecek eğitiminin turizm endüstrisinin beklentilerine uygun olarak yapılabilmesi için, öneri bir yiyecek içecek eğitim modeli sunulmaktadır. Bu model mevcut yiyecek içecek eğitiminin uygulama sorununun çözümüne katkıda bulunabilecek bir niteliktedir. Üçüncü bölümde, MYO'lan Turizm ve Otelcilik programlarında uygulanabilecek bir mutfak eğitim modeli geliştirilmiş ve önerilen modelde uygulamalı mutfak eğitiminin detayları açıklanmıştır. Bu aşamada, modelin hem eğitim hem de ticari olarak birbirleri ile kesişen yanları ortaya konularak, uygulamalı eğitimin teorik ve pratik kısımları açıklanmıştır. Model, mutfak eğitiminin sınıf, laboratuvar ve denetimli gerçekçi çalışma ortamında uygulanış şeklini ve değerlendirme yöntemini göstermektedir. Bu aşamada güvenlik ve çalışma alanlarının denetlenmesi işlenmekte ve çalışma ortamlarında öğrencilerin uymaları gereken kurallar üzerinde durulmaktadır.Çalışmanın sonucunda, uygulamalı yiyecek ve içecek eğitiminin en iyi şekilde yapılabilmesi ve en önemli sorun olan eğitimin finansman sorununun çözülebilmesi için uygulama mutfağı ve destek alanlarının eğitimin yanında ticari amaçlı işletilebilmesine imkan verecek model eğitim teknikleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT The main purpose of this study is to explain what principles of the practising kitchen that is established for practical food and beverage training in Technical Training Colleges (TTC) Tourism and Hotel Programs and to make its workshops possible to be used in the aim of training and commercial. At the same time, it is to offer a model to instructors that are giving lessons in this school to plane the training in the practical kitchen in the view of principles of productivity. In this manner, the activity of tourism and hotel programs will be increased and the important problem of Turkish tourism, the problem of the trained person, will be contribute to solve. The study consists of four chapters. In the first chapter of this research, present tourism and hotel education had been taken and stages and present problems of tourism education had been put forward. The present policies of food and beverage training in Technical Training Colleges (TTC) Tourism and Hotel Programs had been fixed In the second chapter of this research, starting out from necessity of training that must be practicality, the proposed model of the training of food and beverage have been offered to maintain the training that is in Technical Training Colleges (TTC) Tourism and Hotel Programs so that the training of food and beverage can be applied to meet the needs of tourism industry. This model can help to solve practising problem of present food and beverage training. In the third chapter, the kitchen training model than can carried out in TTCs Tourism and Hotel Programs had been developed and details of practical food and beverage training had been explained in the proposed model. In this stage, putting out intersecting of training and commercial sides of the model, theoretical and practicable divisions of the training had been explained. The model brings out the putting plan and method of evaluation of food and beverage training in classroom, laboratory and practical, real and controlledIV places such as kitchen, restaurant and bar. In this stage, securities and controlling of working places are processed and the rules that must be obeyed by the students in the working places are insisted. At the result of the research, techniques of training model had been developed to allow practical kitchen and support fields to used in the aim of commercial running for practical food and beverage training and solving the problem of financing of training.