Araştırma ve uygulama sürecinde doğa formundan sanat formuna
In the process of search and application from natural form to artistic form
- Tez No: 73519
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET 'Araştırma ve Uygulama Sürecinde Doğa Formundan Sanat Formuna' adlı çalışmada, içinde yaşanılan çevrenin ve doğanın, yaratma çabası içinde olan insan için tükenmez bir kaynak olduğu belirtilmiş, ancak doğa formunun, hiçbir değişiklik geçirmeden sanat formu olamayacağı vurgulanmıştır. Sanasal yaratım süreci en genel olarak, sanatçının çevresinden, çevresindeki doğadan ve parçalarından ama aynı zamanda iç dünyasından elde ettiği parçalardan kurgulayıp ortaya koyduğu sanat eserinin oluşum sürecidir. Bu süreç insana yani sanatçıya ama aynı zamanda çevresine yani doğaya bağımlı bir süreçtir. Doğanın, insanın içinde yaşadığı tek gerçeklik olması, bütün kuralların ve sistemlerin onun yasalarından yola çıkılarak oluşturulması, onun önemini vurgular. Bu çalışmada İnsanın doğaya bakışının birçok etmenlerce şekillendiği yaşanan çağ, kabul edilen din, sosyo-kültürel/ekonomik durum, bilim ve teknolojinin seviyesine göre ele alındığı, sanat ve sanatçının da bunun dışında olmadığı vurgulanmıştır. 'Araştırma ve Uygulama Sürecinde Doğa Formundan Sanat Formuna' başlıklı bu raporda, doğa formunun sanat formundan farklı olduğu ortaya konmaya çalışılmış, sanat-insan-doğa ilişkisi incelenmiş, doğa formunun, insan zihninin katkısıyla değişim geçirip, nasıl sanat formu olduğu açı I unlanmaya çalışılmıştır. Bu açılımlamayı yapabilmek için sanatın yapısı tarihsel bir perspektifle, felsefenin verilerinin ışığı altında incelenmiştir. Bu açılımla beraber sanatsal yaratım süreci incelenmiş, karşımıza çıkan imge ve imgelem kavramlarının üzerinde durulmuştur.Bu çalışma kapsamında doğadan seçilen çeşitli biçimler ve parçalara özgün bir imge yüklenmiş bunu yapabilmek içinde formun yapısı değişikliklere uğratılmıştır. Bazen bir doğa biçimi olması gereken yerden farklı bir yere yerleştirilerek farklı bir boyuta ve zamana taşınmış, bazen de farklı biçimler eklenerek doğa biçimine veya parçasına gerçekte olduğundan farklı bir anlam yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY in the study of“From The Form Of Nature To The Form Of Art”, it is explained that the nature is an endless source for the humanbeing who tries to be creative but natural forms cannot be considered to be an art form without being transformed. The process of artistic creation, in genereal, is the process of forming an art work, using and evaluating the collected pieces from artists surrounding, nature, and innerworld, with his imagination. This process is dependent to artist and also his surrounding, in other words, it is the process of interaction between nature and artist. The nature is the reality that human being lives in. All the rules and systems of mankind are based on it. That shows the importance of the nature. The interaction of human being with the nature has been shaped with some factors; the religion, the century living in, social-economic/cultural situation, the level of science and technology. Art and artist have never been exiled from these. İn this thesis, which is named“in The Process of Search and Application From Natural Form To Artistic Form”, the difference of artistic form and natural form mentioned. The relationship between Human-art-nature has been investigated, the transfomation of natural form to artistic form with the help of human brain has also been explained. İn order to explain that, art has been investigated in the perspective of history with the help of philosophy. With this investigation, the process of artistic creation has been explained, the importance of image and imaginative ability have been mentioned. İn the content of this study, selected different natural forms are transformed to original artistic images and forms. This is achived by theIV alteration of their forms, or sometimes putting them in different places where normally they are not to be in, they are carried to a different dimension and time by adding different pieces to them. They are loaded with different images.