İnformal iletişim kanallarında grafik tasarım
Graphic design in the informal communication channels
  1. Tez No: 73520
  2. Yazar: SERAP YASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kitle iletişim araçlarının hızla yayılması ve hergün milyonlarca mesaj üretilerek, çok geniş bir hedef kitleye yönelinmesi, çağımızda hedeflenen bu kitleye en kolay, en hızlı, en başarılı ulaşımı sağlayacak pek çok iş alanının doğmasına yol açmıştır. Ancak, hedef durumunda ki bireyin, çok sayıda kanal aracılığıyla sürekli mesaj bombardımanına tutulması sonucu duyarsız hale gelmesi, hem ticari boyutta hem de insan bilimciler tarafından tehlikeli bulunmaya başlanmıştır. Ticari şirketler insanı na sıl yeniden kazanır, satışları arttırırız kaygısı ile; toplum bilimciler değişen rol ve sta tü karmaşası içinde insanın yeni yerini saptayabilmek amacı ile çok boyutlu araştırma lara girmişlerdir. Satışlarda kitleye değil birebir insana ulaşmak, yüzyüze iletişime gir mek, kayıp insanı bulmak ve kazanmak hedeflenmektedir. Bu yolda pek çok yeni yön tem geliştirilmeye çalışılmaktadır. Informal iletişim de, bu yöntemlerden birisi olarak çağın gereksinimleri doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Pazarlanan“ürün”sadece ticari meta olmayıp düşünce, davranış şekli vb. gibi zihinsel boyutlu da olabilmektedir. Tüm bu ürünlerin tanıtımında kullanılan medyanın seçimi, pazarlamasındaki etkin yöntem ler, insanların algılamalarına etki eden psikolojik, fizyolojik faktörler bu araştırmada incelenmiştir. Yüzyüze satış (doğrudan pazarlama) günümüzde pazarlama faaliyetlerinde çok önemli bir rol üstlenmektedir. Burada sözü edilen en geniş çapta yüzyüze iletişim de bulunulan mekanlar olan fuar ve sergi alanları gibi yerlerde bildirişimi etkileyen ya zı, slogan, amblem, malzeme, renk ve kompozisyon gibi tasarım öğeleri grafiksel açı dan incelenerek“Habitat”ve onun bünyesinde yer alan“Çarpık Kentleşme ve Konut Sorunu”bağlamında, çarpık kentleşme ve sosyo-kültürel yapının çocuklara yansıması nı örnekleyen informal iletişim alanında grafik tasarım çalışmaları ve analizleri yapıl mıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spreading of the mass media rapidly and producing of millions of messages everyday directing them to target population has led to create many professional areas that will provide reacting that population group easily, rapidly and successfully. However, the target individual has become unaware as a result of the bom bardment of continuous messages by means by means of various channels. This has been regarded as dangerous both by the sociologists and by the tradesman. Multidimensional studies have been conducted both by the companies in order to regain people and to increase the sales and by the sociologists in order to identify the role and the status of people. The sales aim to attain the individual person, to keep the face to face communication with people, to find the unidentified person and to gain that person. As a result of these efforts, various methods have tried to be devel oped. The product, which is in the market, can be not only an object by itself but also can be found in the cognitive dimension as in the form of an idea, behaviour pattern, and others. During the study, the effective selling materials which have been used in tne marketing of these products and the psychological and the physiological factors that affect the people's perceptions about these products have been analyzed. The concerned places, such as the fairs, exhibition areas, where face to face interaction is taking place in their excess form have been analyzed from the view point of their representative features as their scripts, slogans, logos, equipments, col ors, and their compositions. Throughout the study, informal interactional studies have been carried out which represented the impacts of the Habitat and its components such as“Improper Urbanization”upon the children from the view points of improp er urbanization and socio-cultural structures.