İnmeli hastalarda swissball ile uygulanan 'core' stabilizasyon egzersizleri, nöromüsküler elektrik stimülasyonu ve kinezyolojik bantlamanın etkileri
The effects of core stabilization exercises, neuromuscular electrical stimulation and kinesiology taping applied with swissball in stroke patients
  1. Tez No: 735239
  2. Yazar: ABDURRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: İnme nedeniyle oluşan komplikasyonları minimize etmek için farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Kor Stabilizasyon Egzersizleri (KSE), Nöromüsküler Elektriksel Stimülasyon (NMES) ve Kinezyolojik bantlama (KB) bu yöntemlerden bazılarıdır. Literatürde inmeli hastalarda KSE, NMES ve KB'nin etkilerini araştıran çalışma sayısının oldukça sınırlı olduğu ve KSE ile uygulanan NMES veya KB'nin etkinliğini karşılaştıran bir çalışmaya rastlanmadığında bu çalışmanın yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 45 inme hasta dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak KSE, KSE+NMES ve KSE+KB olarak 3 gruba ayrıldı. Uygulamalar 6 hafta boyunca, haftanın 3 günü, günde 30-45 dakika yapıldı. Hastaların Fonksiyonel Ambulasyon Skalası, Brunnstrom Evrelemesi, 10-Metre Yürüme Testi, Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), İnme Etki Ölçeği (İEÖ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), İnmeli Hastalar İçin Postüral Değerlendirme Ölçeği, Tinetti Değerlendirme Ölçeği, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Solunum Fonksiyon Testi, Tepe Öksürük Akış Hızı (TÖAH), Maksimal İnspiratuar (MIP) ve Maksimal Ekspiratuar (MEP) ağız içi basınçları ve solunum kas kalınlıkları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Different treatment modalities have been developed to minimize the complications of stroke. Core Stabilization Exercises (CSE), Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) and Kinesiology Taping (KT) are some of these methods. In the literature, the number of studies investigating the effects of CSE, NMES and KT in stroke patients is quite limited and there is no study comparing the effectiveness of NMES or BP applied with BSE, it was aimed to conduct this study. Materials and Methods: Forty-five stroke patients were included in the study. Participants were randomly divided into 3 groups as CSE, CSE+NMES, and CSE+KT. Applications were made for 30-45 minutes a day, 3 days a week, for 6 weeks. Patients' Functional Ambulation Scale (FAS), Brunnstrom Staging, 10-Meter Walk Test, Trunk impairment Scale (TIS), Stroke Impact Scale (SIS), Fatigue Severity Scale (FSS), Postural Assessment Scale for Stroke Patients, Tinetti Assessment Scale, Timed Up Go Test, Pulmonary Function Test, Peak Cough Flow Rate (PCFR), Maximal Inspiratory (MIP) and Maximal Expiratory (MEP) intraoral pressures and respiratory muscle thicknesses were evaluated. Results: When the post-treatment groups were compared, a statistically significant difference was found in the FVC, FVC%, MIP, diaphragm, external abdominis and rectus abdominis muscle thickness, TIS coordination and total score, and the CSE+KT and CSE+NMES group compared to CSE group in the subdimensions of FSS, SIS-ADL.