Magnezyum l-treonatın Aß 1-42 peptidi uygulanarak alzheimer modeli oluşturulan sıçanlarda kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of magnesium l-threonate on cognitive functions in A rat model of Aß 1-42 peptide induced alzheimer's disease
  1. Tez No: 735240
  2. Yazar: SİNEM YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÖNENÇ ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç Alzheimer hastalığı (AH) demans olgularının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Tam bir tedavisi bulunmamakla birlikte hastalığın seyrinin bazı tedavi modaliteleri ile yavaşlatılması hedeflenmektedir. Fizyopatolojisinde pek çok mekanizma olmakla birlikte bazı besinsel elementlerin AH için kilit rolü olduğunu savunan çalışmalar bulunmaktadır. Mineraller içerisinde en çok dikkati çeken Alzheimer için potansiyel risk faktörü olan magnezyumdur (Mg) . Mg eksikliği Alzheimer ve pek çok nörodejeneratif hastalıkla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı bir Mg bileşiği olan Magnezyum L-treonat ile AH tedavisinde kullanılan bir N-metil D-aspartat ( NMDA ) antagonisti olan memantinin , ayrı ayrı ve beraber uygulandığında amiloid beta (Aβ) 1-42 peptidi uygulanarak AH oluşturulan sıçanlarda kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem Bu çalışmada toplam 42 adet 22-24 haftalık sağlıklı erkek Sprague Dawley ırkı sıçanlar kullanılmıştır. Çalışmada 14 günlük kafes arkadaşına alışma periyodunun ardından denekler rastgele kontrol, sham , Alzheimer, Alzheimer + Memantin, Alzheimer + Mg L-treonat , Alzheimer +Memantin + Mg L-treonat olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Aβ1-42 peptidi AH modeli oluşturulacak olan sıçanlara intraserebroventriküler (ISV) enjeksiyon ile uygulanıp işlemden 2 hafta sonrasında memantin ve Mg L-treonat alacak olan grupların ilaç uygulamaları başlamıştır. Deneyin 45. gününde öğrenme bellek ve anksiyete seviyelerini değerlendirmek için davranış testleri yapılmıştır. Sonrasında denekler sakrifiye edilip hipokampus ve prefrontal kortekste beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), Malondialdehid (MDA) , Total antioksidan kapasitesi (T-AOC), Tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular MWM testi 5.günde Alzheimer grubunun kontrol grubuna göre platform alanında geçirdiği sürenin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Alzheimer's disease constitutes the majority of demensia cases. Although there is no complete cure ,it is aimed to slow down the prognosis of the disease with some treatment modalities.There are many mechanisms in its physiopathology with these mechanisms also there are studies support that some nutritional elements play a key role in Alzheimer's disease.Among the minerals , magnesium is the most prominent potential risk factor for Alzheimer's. Magnesium deficiency is associated with Alzheimer's and many neurodegenerative diseases. The aim of this study is to compare the effects of magnesium L-threonate, a magnesium compound, and memantine, an NMDA antagonist used in the treatment of Alzheimer's disease, when administered separately or together on cognitive functions in a rat model of Aß 1-42 peptide induced Alzheimer's. Method Fourty two adult male Sprague Dawley rats were used in this study. In the study, after 14 days of habituation period the rats were randomly divided into six groups as control, sham ,Alzheimer, Alzheimer+ Memantine ,Alzheimer + Magnesium L-threonate and Alzheimer +Memantine +Magnesium L-threonate. Aβ1-42 peptide was administered by intracerebroventricular injection to rats to be modeled Alzheimer's disease, and drug administration was started for the groups that would receive memantine and magnesium L-threonate 2 weeks after the procedure. On the 45th day of the experiment, behavioral tests were administered to the rats to assess learning, memory and anxiety levels. Afterwards, the subjects were sacrificed and BDNF, MDA, T-AOC, TNF-α levels were measured in the hippocampus and prefrontal cortex.