Matematiksel muhakeme problemlerini problem çözme sürecinde ve sonucunda yoklayan maddelerden oluşan testlerin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of the psychometric properties of two tests contains the test items evaluation through process of the problem solving and conslusion on mathematical problem solving abilities
- Tez No: 73525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada, matematik problemlerini çözme gücünü, problem çözme sürecinde ve bu süreç sonucunda ulaşılacak olan sonucu yoklayan İki çoktan seçmeli testin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Problem çözme sürecini yoklayan test (a) problem çözme süreci içindeki yanlışı bulma, (b) problem çözme sürecinde izlenmesi gereken yolda boş bırakılan adımı bulma, (c) problem çözme sürecinde ilk ya da bir sonraki adımı bulma, (d) verilen bir çözüm yoluna uygun problemi seçme, (e) verilen çözüm yollarından probleme en uygun olanı seçme olarak Umay (1992) taralından geliştirilen beş davranışa yönelik 10'ar madde olmak üzere toplam 50 maddeden oluşturulmuştur. Sonucu yoklayan test ise süreci yoklayan testte yer alan davranışları problemin sonucu aşamasında yoklayan 50 maddeden oluşturulmuştur. Ön deneme uygulaması sonucunda yapılan madde analizi yardımıyla, esas uygulamaya her iki test içinde 25'er madde seçilmiştir. Hazırlanan testier, 1996-1997 Öğretim Yılında Emniyetçiler İlkokulu ve An Koleji 5. sınıf öğrencilerinden 125 öğrenciye uygulanmıştır. Her iki testin madde ve test istatistiklerinin karşılaştırılması ile elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir:ii 1. Süreci yoklayan test formunun ortalaması 14.25, sonucu yoklayan test formunun 15.85 olarak hesaplanmıştır. 0.05 manidarhk düzeyinde test edildiğinde, bu testlerin ortalamaları arasındaki fark manidar bulunmamıştır. 2. Süreci yoklayan testin KR-20 güvenirliği 0.92, sonucu yoklayan testin 0.84 olarak hesaplanmış, 0.05 manidarlık düzeyinde test edildiğinde, bu testlerin güvenirlik katsayıları arasındaki fark manidar bulunmamıştır. 3. Matematik karne notları ölçüt alınarak hesaplanan geçerlik katsayıları süreci yoklayan test için 0.47, sonucu yoklayan test için 0.60 olarak bulunmuş, 0.05 manidarlık düzeyinde aradaki fark manidar bulunmamıştır. 4. Süreci ve sonucu yoklayan testlerin madde istatistikleri açısından bazı maddeler arasında manidar farklar olduğu ve bu farkların test istatistiklerini manidar derecede etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this research, comparisons of the properties of the two multiple choice tests were stutied. These two tests are designed to measure the problem solving achievement by the solving process and results of the process. The test which was prepared by Umay to investigate the problem solving process contains five behaviour sete: a) Finding the error in the problem solving process, b) Finding the missing step at the solving process, c) Finding the first or the next step at the solving process, d) Choosing the appropriate problem related to the given solution, and e) Choosing the best solution to the problem among the given methods. Each behavior has 10 items that gives a sum of 50 items test. The test inspecting the result has also 50 items and it examines these behaviors in the result process. 25 items for each final test were selected via item analysis at the end of tryout sessions, 25 items for each test are selected for real application. These tests were administered to a sum of 125 students of fifth grade attending at the schools of Emniyetçiler İlkokulu and An Koleji in 1996-1997 academic year. Comparison of item and test statistics for both tests has been summarized below: 1. Mean scores of process inspecting test has been found 14.25, it is 15.85 for result inspecting test. When tested at 0.05 level of significance, the differences between the mean of these tests has not been significant.iv 2. KR-20 reliability of the test of problem solving has been found as 0.92, it is 0.84 for test of finding problem result. When tested at 0.05 level of significance the difference between KR-20 coefficients of these tests has not been found as significant. 3. The validity coefficient on the criterion of students' mathematics final grades has been found as 0.47 for test of problem solving and 0.60 for test of finding problem result. Again, when tested at 0.05 level of significance, the difference between tests has not been significant. 4. Also it has been observed that there are significant differences between some of the items of problem solving test and those of finding problem result test in terms of item statistics. It has been found out that the test statistics are not affected by these differences at meaningful levels.