Türkiye'de 1960-1971 döneminde gençlik hareketleri
The Youth movements in Turkey between the years of 1960-1971
- Tez No: 73524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET Tüm toplumlarda şiddet olgusuna rastlanmaktadır. Ancak şiddet kavramının ana öğeleri ne olursa olsun zamana ve topluma göre değişen bir yapı göstermektedir. Sosyolojik anlamda şiddet fiziksel gücün meşru ve yasal olmayan biçimlerde kullanılması şeklinde tanımlanabilir. Bu anlamda şiddet, bir hedefe ulaşmak için kullanılan araçtır. Bu tür şiddette de belirli hedeflere varmak için başkalarına zarar verilir yahut bireyler üzerinde caydırıcı bir etki yaratılır. Bu şiddet eylemleri arasında siyasi düzene yönelik öğrenci eylemlerini de gösterebiliriz. Öğrenci olaylarının tarihi, eğitim ve öğretim kurumlarının tarihi kadar eskidir. Ülkemizde görülen siyasi eğilimli öğrenci hareketlerinin kaynağını Osmanlı Devletine kadar götürebiliriz, Saltanat ve devlet ricaline karşı gerçekleşen bu hareketler Cumhuriyetin başlarında yabancı sermaye ve uygulamalarına yahut milli hassasiyet gerektiren konulara yönelmiştir. Türkiye'deki Marksist ve Leninist örgütlenmelerin de etkisiyle 1960-1971 döneminde gençlik eylemleri artacaktır. Bu dönemde TİP, MHP ve Dev-Genç çevresinde örgütlenen gençlik grupları sosyal baskı unsuru olarak belirecektir. Başlangıçta üniversite veya kamu otoritesinden istekler şeklinde başlayan öğrenci eylemleri bir müddet sonra yeni düzen arayışlarına girmiş,“Sosyalist Türkiye”arzusuna dönüşmüştür. 1971 Askeri Müdahalesine kadar gerçekleşen olaylar devrimci gençlerin devlet güçleri ile yahut kendilerini miiliyetçi-mukaddesatçı olarak tanımlayan“Ülkücü Gençler”arasında sürmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fact of violence has been seen in all of the communities. However, whatever the basic elements of the concept of violence are, they have a construction changing according to the time and society. Violence in sociological meaning can be defined as physical power to be used illegally and illegitimately. From this point of view, violence is a channel used to reach the goal. In this kind of violence, some other people are damaged or a deterrent effect on the people are occured to reach the determined goals. Students' movement directed at the political system among the events of violence also sets an example we can mention. The past of the students' movement is as old as the past of the training and education institutions. We can search the source of the students' movement for or against the political system in our country until the Ottoman State. The movement against the sultanate and high officals of the state was directed at, at the begining of the republic, foreign capital and applications on it or the subjects requiring national sensitivity. With the effect of Marxist and Leninist organizations also, the movements of the youth increased between the years of 1960-1971. The youth groups organizing around the parties like TİP, MHP and the organization like Dev-Genç arose as social pressure elements. At the beginning, the movements of the youth which were realized for the demands from the authority of the university or public were transformed into the new system searces, the desire of“Socialist Türkiye”. The events, which were realized until Military Intervention in 1971, continued between the revolutionary youth and government forces or the“Idealist Youth”defining themselves as idealist and the people believe in sacred things.