Preadipositlerin bej yağ dokusuna farklılaşmasında resveratrol'ün SIRT1 gen ürünü üzerinden etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of resveratrol on the SIRT1 gene product on the differentiation of preadipocytes into beige adipose tissue
  1. Tez No: 735278
  2. Yazar: BENGÜSU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKKI OGÜN SERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Tıbbi Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kahverengi veya bej adipositleri aktive eden mekanizmalar, başta obezite olmak üzere çeşitli metabolik bozukluklar için terapötik anlamda hedef olma potansiyeline sahiptir. Beyaz yağ dokusunda termogenik kapasiteyi artırarak bej yağ dokusuna dönüşüm sürecini tetiklemeye yönelik yeni yöntemler günümüzde önemli bir araştırma konusudur. Egzersiz, soğuk maruziyeti, biyoaktif bileşenlerin diyetle alınması gibi yöntemler bunlardan bazılarıdır. Son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir polifenol olan Resveratrol'ün bu anlamda yağ asidi oksidasyonunu uyarması ve termogenik süreç ile ilgili genlerin ekspresyonlarını artırması bu dönüşümde etkisi olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda.Resveratrol tarafından aktive edilen SIRT1 geni'nin, UCP1, PGC-1α, PRDM16 ve CIDEA gibi termogenik genlerin ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkisinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının ilk aşamasında fare hücre hattı olan 3T3-L1 hücrelerinin adipojenik ajanlar kullanılarak olgun adipositlere farklılaşması sağlandı. Bu farklılaşmanın ardından adipositler farklı konsantrasyonlarda Resveratrol ile muamele edildi. Adipositlerdeki lipit birikimi değişimleri red oil O boyaması yapılarak inverted ışık mikroskobu altında gözlendi. PGC-1α, UCP1, SIRT1, PPARγ, PRDM16 ve CIDEA genlerinin mRNA seviyesindeki ifade değişimleri Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile analiz edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Resveratrol uygulanan adipositlerde SIRT1, UCP1, PPARγ, CIDEA ve PRDM16 gen ekspresyon seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunurken, PGC1α gen ekspresyon seviyesinde anlamlı bir artış bulunamamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Resveratrol'ün aktive ettiği SIRT1 geni üzerinden UCP1, PPARγ, CIDEA, PRDM16 gibi termogenik genlerin ekspresyon seviyelerini arttırdığı ve dolayısıyla kahverengileşme sürecini tetiklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mechanisms that activate brown or beige adipocytes have the potential to be therapeutic targets for various metabolic disorders, particularly obesity. New methods to trigger the transformation process into beige adipose tissue by increasing the thermogenic capacity in white adipose tissue is an important research topic today. Exercise, cold exposure, dietary intake of bioactive components are some of these methods. Resveratrol, a polyphenol that has attracted a lot of attention recently, stimulates fatty acid oxidation and increases the expression of genes related to the thermogenic process, suggesting that it has an effect on this transformation. In our study, it is aimed to analyze the effect of SIRT1 gene activated by Resveratrol on the expression levels of thermogenic genes such as UCP1, PGC-1α, PRDM16 and CIDEA. In the first stage of the thesis study, 3T3-L1 cells, a mouse cell line, were differentiated into mature adipocytes by using adipogenic agents. Following this differentiation, adipocytes were treated with different concentrations of Resveratrol. Changes in lipid accumulation in adipocytes were observed under an inverted light microscope by performing red oil O staining. Expression changes of PGC-1α, UCP1, SIRT1, PPARγ, PRDM16 and CIDEA genes at the mRNA level were analyzed by Real-time polymerase chain reaction. Obtained data were evaluated statistically. While there was a statistically significant increase in SIRT1, UCP1, PPARγ, CIDEA and PRDM16 gene expression levels in adipocytes treated with resveratrol, no significant increase in PGC1α gene expression level was found. According to these results, it was determined that increased the expression levels of thermogenic genes such as UCP1, PPARγ, CIDEA, PRDM16 through the SIRT1 gene activated by Resveratrol and thus triggered the browning process.