Pulmoner arteriyel hipertansiyon hastalarında çözünür ST2 VE NT proBNP düzeylerinin klinik ve prognozla ilişkisi
The relationship of soluble ST2 and NT proBNP levels with clinical and prognosis with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 735279
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplumun yaşlanması ve modern tanı ve tedavi yaklaşımları sayesinde kalp hastalığına sahip insanların yaşam süresinin uzaması nedeni ile Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon (PAH) prevalansı giderek artmaktadır. Tedavi yaklaşımlarındaki iyileşmelere rağmen tanı sürecinde geç kalınma, optimumtıbbitedaviyidüzenlemedeki problemler ve eşlik eden diğer tıbbi durumlar nedeniyle PAH'da mortalite ve morbidite oranları hala yüksektir. Yapılan çalışmalarda gösterildiğiüzere, PAH hastalarında klinik kötüleşmenin erken safhada belirlenebilmesi mortalite ve morbiditeyi azaltmada en önemli faktördür. Bu amaçla birçok biyokimyasal parametre ile çalışmalar yapılmıştır. NT-proBNP ve çözünür ST2 gibi biyokimyasal belirteçlerin de kardiyak hasar ve yüklenme durumlarında serum düzeylerinin arttığı bilinmektedir. Tüm bu verilerin ışığında bu çalışmada, çözünür ST2 ve NT-proBNP düzeylerinin klinik kötüleşme, ekokardiyografik parametreler, klinik parametreler ve kan parametreleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya 41 hasta (5 erkek, 36 kadın) dâhil edildi. Hastaların bazal demografik özellikleri değerlendirildi, rutin fizik muayeneleri ve ekokardiyografileri yapıldı. Rutin biyokimyasal testler ile çözünür ST2 ve NT-proBNP için kan örnekleri alındı. PAH hastalarında klinik kötüleşme, kardiyak yüklenme ve fibrozisi gösteren biyobelirteçlerden olan çST2 ve NT-proBNP düzeylerinde artış ile ilişkili bulundu. Ayrıcahali hazırda sağ kalp yetersizliği bulguları olması, senkop öyküsüolması, DSÖ FS evre III ve IV olması,kıvrımdiüretik kullanılması, TAPSE, TY velositesi,RV çapı, RV S velositesi,RA alanı,IVC çapı, BUN, ürikasit, total protein, albümin ve LDH gibi parametrelerle de klinik kötüleşme arasında ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The prevalence of Pulmonary Arterial Hypertension (PAH) has been increasing due to the aging of the society and the modern diagnosis and treatment approaches, and the prolongation of the life expectancy of people with heart disease. Despite improvements in treatment approaches, the mortality and morbidity rates in PAH are still high due to delay in the diagnosis process, problems in regulating optimal medical treatment and other medical conditions. As shown in the studies performed, early detection of clinical deterioration in PAH patients is the most important factor in decreasing mortality and morbidity. For this purpose, many biochemical parameters were studied.Biochemical markers such as NT-proBNP and soluble ST2 are known to increase serum levels in cases of cardiac damage and overload.In the light of all these data, the effect of soluble ST2 and NT-proBNP levels on clinical deterioration, echocardiographic parameters, clinical parameters and blood parameters were investigated in this study. Forty-five patients (5 males, 36 females) were included in the study. Basal demographic characteristics of the patients were evaluated and routine physical examinations and echocardiography were performed. Blood samples were obtained for soluble ST2 and NT-proBNP by routine biochemical tests. In patients with PAH, clinical deterioration was associated with an increase in sST2 and NT-proBNP levels, which were biomarkers showing cardiac loading and fibrosis.In addition, there are already right heart failure findings, a history of syncope, WHO FS III and IV, use of loop diuretics, TAPSE, TR velocity, RV diameter, RV S velocity, RA area, IVC diameter, BUN, uric acid, total protein, albumin and LDH were associated with clinical deterioration.