Topiramatın yağ hücresi farklılaşması ve bazı karbonik anhidraz izoenzimleri gen ekspresyonu üzerine etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of effects of topiramate on adipocyte differentiaton and gene expression of certain carbonic anhydrase isoenzymes
  1. Tez No: 359348
  2. Yazar: AYŞEGÜL SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF EDİP KEHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Antiepileptik bir ilaç olan topiramat, nöronlarda bilinen etkilerinin yanı sıra, karbonik anhidraz inhibisyonu ve kullanan kişilerde kilo kaybına sebep olma gibi etkilere de sahiptir, ancak bu etkinin mekanizması henüz aydınlatılamamıştır. Obezite, vücutta yağ hücrelerinin sayıca ve hacimce artmasıyla seyreden bir hastalıktır. Son yıllarda, lipogenez, üregenez, glukoneogenez, tümorogenez gibi birçok metabolik süreçte görev alan karbonik anhidraz (CA) inhibitörlerinin de antiobezite ilacı olarak kullanılmasına dikkat çeken çalışmalar bildirilmiştir. Bu çalışmada, topiramatın 3T3-L1 preadipositlerinin yağ hücresine farklılaşmasına ve karbonik anhidraz I, II, III, VA, VB izoenzimlerinin ekspresyonuna etkisi incelenmiş ve topiramatın kilo düşürücü etkisinin mekanizmasında, adipositlerin ve karbonik anhidraz izoenzimlerinin olası rollerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Farklılaşmaya olan etki, topiramatın farklı konsantrasyonu ile muamele edilen hücrelerde, Oil Red O boyaması metodu ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Topiramate, an antiepileptic drug, beside its known effects in neurons, it has effects such as carbonic anhydrase inhibition and weight loss in treated subjects, but, the mechanisms underlying this has not been yet identified. Obesity is characterised by an increase in number and volume of adipocytes of the body. Since carbonic anhydrase (CA) is involved in many biological processes including lipogenesis, ureagenesis, gluconeogenesis and tumorogenesis, certain inhibitors of this enzyme were proposed to be used as antiobesity drugs in some recent studies. In this study, effects of topiramate on 3T3-L1 adipocyte differentiation and expressions of carbonic anhydrase I, II, III, VA, VB were investigated in order to determine possible roles of carbonic anhydrase isoenzymes and adipocytes in weight loss effect of topiramate. Effect of topiramate at different concentrations on differentiation of the 3T3-L1 cells was detected by Oil Red O staining.