Yargı organları kararları ışığında vergi suçları uygulamalarında karşılaşılan sorunların analizi
Analysis of problems occurring in the application of tax crimes in the light of judicial decisions
- Tez No: 735294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Vergi hukukunun bir alt dalı olan vergi ceza hukukunun konusunu, vergi kabahatleri ile vergi suçları oluşturmaktadır. Vergi kabahati, mükellef ve vergi sorumlularının vergi kanunlarında belirtilen usul ve şekle ilişkin hükümlerine yaptırım gerektirecek şekilde kısmen ya da tamamen aykırı davranılması olarak tanımlanmaktadır. Vergi suçu ise vergi kanunlarında belirtilen ödevlere, vergi mükellefleri ile vergi sorumlularının cezayı gerektirecek şekilde aykırı hareket etmeleridir. Her ne kadar hem vergi kabahatleri hem vergi suçları, devlet hazinesine karşı işlenen hukuka aykırı fiiller olarak nitelendirilse de aralarında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu bu çalışmada öncelikle 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda belirtilen vergi kabahatleri ile vergi suçları, suçun unsurları olan kanuni unsur, maddi unsur, manevi unsur ve hukuka uygunluk unsuru bakımından açıklanmıştır. Ardından, VUK'un 359. maddesinde düzenlenen ve vergi suçları arasında en çok işlenme oranına sahip olmakla birlikte ayrıca en ağır yaptırıma tabi tutulan vergi kaçakçılığı suçu, detaylıca incelenmiş ve bu suçun uygulamasında ortaya çıkan sorunlara tezin üçüncü bölümünde yer verilmiştir. Bu sorunlar değerlendirilirken bilimsel görüşlerden ve Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından faydalanılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise, söz konusu uygulamada ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılabilmesi adına çeşitli çözüm yollarına kapsamlı şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of tax criminal law, which is a sub-branch of tax law, consists of tax misdemeanors and tax crimes. Tax misdemeanor is defined as the partial or complete violation of the procedural and formal provisions of taxpayers in a way that necessitates sanctions. Tax crime is the violation of the duties specified in tax laws, taxpayers in a way that requires punishment. Although both tax misdemeanors and tax crimes are classified as unlawful acts against the state treasury, of course there are clear differences between them. In this study, first of all, tax misdemeanors and tax crimes specified in the Tax Procedure Law No. 213 are explained in terms of the elements of the crime that include the legal element, the material element, the moral element and the element of compliance with the law. Then, the tax evasion crime, which is regulated in Article 359 of the TPL, has not only the highest rate of committing among tax crimes, but also is subject to the heaviest sanction, is examined in detail and the problems that arise in the application of this crime are included in the third part of the thesis. While evaluating these problems, scientific opinions and the decisions of the Constitutional Court, the Court of Cassation and the European Court of Human Rights have been used. In the conclusion part of the thesis, various solutions are given in detail in order to eliminate the problems that arise in the application in question.