Tatar şairi Rkail Zeydulla'nın şiirleri üzerinde dil incelemesi (Giriş-metin-dizin)
A grammatical analysis on the poems of the Tatar poet Rkail Zeydulla (Introduction-text-index)
- Tez No: 735330
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 688
Özet
Bu çalışma çağdaş Tatar edebiyatının önemli isimlerinden Rkail Zeydulla'nın 2018 yılında yayımlanan çeşitli lirik şiirlerinin toplandığı Yandı Söyüv Çatırları isimli şiir kitabı üzerine yapılmış bir dil incelemesidir. Bu şiirler üzerindeki çalışmamız“Giriş”,“İnceleme”,“Metin”,“Dizin”ve“Sonuç”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin yaşamı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde metinde yer alan sıfatlar ve zarflar tespit edilerek bir dil incelemesi yapılmıştır. Metin bölümünde Kiril harfli metnin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı yapılmıştır. Yine bu bölümde şiirlerde geçen 70 özel isim kişi, yer, karakter, devlet ve millet adı altında 4 başlıkta incelenmiş, isimler hakkında kısa bilgiler verilip şiirlerde nasıl geçtiğine değinilmiştir. Dizin bölümünde metnin sözlüğü oluşturulmuş ve son bölüm olan sonuç bölümünde de çalışma sonucunda elde edilen bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a language analysis of the poetry book Yandı Söyüv Çatırları, which collects various lyric poems published in 2018 by one of the important names of contemporary Tatar literature, Rkail Zeydulla. Our work on these poems consists of five parts:“Introduction”,“Review”,“Text”,“Index”and“Conclusion”. In the introduction, information is given about the content of the books, literary products, and information. In the analysis section, a pattern language analysis of the texts and adverbs was made. In the text section, the transcription of the cyrillic letter text and its transfer to Turkey Turkish were made. Again, in this section, 70 proper nouns in the poems are examined under 4 titles under the name of person, place, character, state and nation, brief information about the names is given and how they are mentioned in the poems. In the index section, the dictionary of the text was created and in the conclusion section, which is the last section, the information obtained as a result of the study was revealed.