Tatar şairi Zölfet'in şiirleri üzerine bir dil incelemesi: Giriş, metin, dizin
A linguistic study on the Tatar poet Zölfet?s poems: Introduction, text, indexes
- Tez No: 314193
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 766
Özet
Tezde şair Zölfet'in 1995 yılında Kazan'da basılan ?İk? Urman Arası? başlıklı kitabında yer alan, 1964 ile 1993 yılları arasında yazdığı bütün şiirler bir dil incelemesiyle işlenmiştir. Giriş-Metin-Dizin olmak üzere üç ana bölümden oluşan tezin Giriş bölümü bu Tatarca dil incelemesi için şiirleri malzeme olarak kullanılan Zölfet'in yaşam öyküsü, eserleri, şiirlerindeki dil özellikleri ve başlıca konular hakkındaki ayrıntılara dayanmıştır. Dil incelemesi yapılırken yapım ekleri dizinde belli edildiğinden incelemeye tekrar alınmamıştır. Ses bilgisi ve şekil bilgisi esaslı bir gramer şablonu metindeki verilerle örneklendirilmiştir.Giriş bölümünün ardından Metin ve Dizin bölümleri telif edilmiştir. Metin kısmında, Kiril esaslı standart Tatar alfabesiyle yazılmış şiir metinlerinin bilimsel yazı çevrimi (transkripsiyon) yapılmıştır. 214 sayfa tutan şiirler metni, orijinalindeki söz sırası bozulmadan Türkiye Türkçesine aktarılarak paralel metin oluşturulmuştur. Dizin, transkripsiyonlu metindeki bütün sözleri kapsayan maddeler dizinidir. Burada bütün isim ve fiil soylu köklere ve yapım eki taşıyan gövdelere Türkiye Türkçesi anlamları verilmiştir. Ayrıca her maddenin altında çekim ekli biçimleri gösterilip metindeki satırlara atfedilmiştir.Sonuçta da çağdaş Tatar şiirinin önde gelen temsilcisi merhum Zölfet'in eldeki metni oluşturan şiirleri üzerinden Tatar Türkçesine ulaşmamızı sağlayan bir dil kesiti edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in the book that published in Kazan in 1995“İk? Urman Arası”that belong the poet Zölfet', all the poems written between 1964 and 1993 processed a language examination. Introduction-text-index composed of three main sections: Introduction section of the thesis for examination of the Tatar language is used as a material Zölfet?s life, works of art, poetry was based on language features and details on major issues. Language study has been done to examine certain affixes so the directory are not taken again. Template-based text, a grammar, phonology and morphology are illustrated with data.Following the introduction are the copyright text and directory sections. In the Text section, texts of poems written in the Cyrillic alphabet Tatar scientific paper based on the standard cycle (transcription) was performed. Poems that holds 214 pages text, parallel text of the original question was created by transferring to Turkey. The index covers all the words of transcribed text. Here, making all the noun and verb roots and attachment to the noble meanings of which are Turkish bodies. Forms attached to each item shown under the text, lines, also attributed to the shooting.As a result, the leading representative of contemporary Tatar poetry the deceased Zölfet?s , poems that make up the text at hand through allows us to reach cross-section obtained Tatar Turkish language.