Literary representations of environmental injustice in Contemporary American Literature
Çevresel adaletsizliğin Çağdaş Amerikan Edebiyatındaki temsilleri
  1. Tez No: 735329
  2. Yazar: SEZİN ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA DENİZARSLANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çevresel adaletsizlik nispeten yeni bir fenomen olmakla birlikte ekokritizmde güçlü bir yere sahiptir. Adaletsizlik kapsamında, çevresel sorunların tarihi, hareketin bir hükümet politikasından bir sosyal protesto türüne ve son olarak bir edebiyat ve eleştiri temeline geçiş süreçlerini kapsamaktadır. Çevresel Adaletsizlik insan hakları ile çevre arasındaki ilişkiyle ilgilenir. Hükümet politikası olarak çevresel adaletsizlikle alakalı ilk yasa, 1948'de ABD hükümetinin su kirliliği kontrolü otoritesini genişletmesine yönelik olarak çıkarılmıştır. Çevre Adalet Hareketi 1982'de Kuzey Carolina, Warren County'de, kimyasal olarak kirletilmiş katı atıkların Afton adlı siyahi mahallesine bırakılması ve sularını kirletmesi üzerine çıkan ayaklanma ile başlamıştır. Benzer davalar, öncelikle Afro Amerikalı ve Latin mahallelerine katı atık boşaltıldığı için ve arazi doldurma alanlarının bu mahallelerde seçilmiş olması üzerine“çevre adaleti”teriminin“çevre ırkçılığı”olarak adlandırılmasına yol açmıştır. Bununla birlikte, bu adaletsizlik, yoksun bireyleri, grupları ve toplulukları hedefleyen; onları haklarından mahrum eden, yaşam alanlarını ve çevrelerini yok eden küresel bir sorun olarak hızla yükselmiştir. Çevresel adaletsizlik literatürü, Robert Bullard'ın Dixie Dumping kitabıyla ortaya çıkmıştır. Çevre adaleti literatürü vahşi doğa, çevre ve kimlik temalarını kapsar, ancak esas olarak bu temaların ırksal ve düşük gelirli grupların yazılarında ve savunuculuğunda nasıl ele alındığına odaklanmaktadır. Bu literatür alanının amacı, sağlık hizmetlerine erişim, gıda adaleti, mahalle sürdürülebilirliği, su, hava ve enerji adaleti ile yoksun grupların sosyal ve güç mücadelesi gibi sosyal eşitsizliklere dikkat çekmektir. Çevre adaleti literatürü doğa yazılarından ekonomik, ekolojik ve küreselleşme yazılarına kadar uzanmaktadır. Buna dayanarak, çevresel adaletsizlik kavramı, ekokritizm üzerine genel bir bakış, adaletsizliğin temel temaları aracılığıyla çevresel yazılarında ana ilkelerini ortaya koymaktadır. Bu tez, çevre adaleti perspektifiyle ırk, sınıf ve cinsiyet sorunlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Amaç, şu anda karşılaştığımız zorlukları daha iyi anlamak için ekokritizm ve çevre adaletinin tarihsel anlatılarını sergilemektir. Bu nedenle, Karen Tei Yamashita'nın Tropic of Orange, Helena Maria Viramontes'in Under the Feet of Jesus veWilliam T. Vollmann'ın Imperial, eserleri çevresel adaletsizliğin sonucu olarak insanların zorla yerlerinden edildiğini göstermek için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental injustice is a relatively new phenomenon, though it has a strong place in ecocriticism. The history of environmental issues, from the standpoint of injustice, is also an account of the movement's shift from a government policy to a form of social protest, and finally to a staple of literature and criticism. It is concerned with the relationship between human rights and the environment. As a government policy, the first legislation passed in 1948 extended the American government's authority over water pollution control. The environmental justice movement began in 1982 in Warren County, North Carolina, when a chemically contaminated landfill was deposited in the Black neighborhood of Afton, contaminating their water. A series of similar cases also included landfill sittings that were primarily disposed of near African American and Latino neighborhoods, leading to the term“environmental justice”being renamed“environmental racism.”However, this injustice quickly escalated as a global problem that targets disadvantaged individuals, groups, and communities, deprives them of their rights, and destroys their living spaces and environment. The literature on environmental injustice surfaced with Robert Bullard's book Dumping in Dixie (1990) Environmental justice literature includes the themes of wilderness, environment, and identity, but it mainly focuses on how these themes are addressed in the writings and advocacy of racial and low-income groups. The goal of this field of literature is to bring attention to social inequalities such as access to healthcare, food justice, neighborhood sustainability, water, air, and energy justice, as well as underprivileged groups' social and power conflicts. Environmental justice literature ranges from early nature writings on economic, ecological, and global issues. Based on this literature the concept of environmental injustice, with an overview of ecocriticism lays out the main tenets of environmental writing through the core themes of injustice and demonstrates the importance of this thesis. This thesis aims to analyze issues of race, class, and gender through the perspective of environmental justice. The goal is to display the historical narratives of ecocriticism and environmental justice to offer a better understanding of the difficulties that we are currently facing and will most likely confront in the near future. For this reason, the literary works of Karen Tei Yamashita's Tropic of Orange, Helena Maria Viramontes's Under the Feet of Jesus, and William T. Vollmann's Imperial are analyzed to demonstrate displacement as one of the many consequences of environmental injustice.