Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan destekler
The Supports to the small medium enterprises in European Community and in Turkey
- Tez No: 73535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu çalışmada, KOBİ'lere ülkemizde, AB ve üye ülkelerinde verilen destekler ele alınmıştır. Ayrıca, yaptığımız anket çalışması ile de KOBİ'lerin bu hizmetlerden haberli olup olmadıkları, yararlanıp yararlanmadıklar ve yeterli bulup bulmadıkları araştırılmıştır. Bunun yanında, GB'nin KOBİ'ler üzerine etkileri de incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; KOBİ'lerin ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde kullanılmakta olan tanımlarına, özelliklerine, desteklenmelerini gerekli kılan sorunlarına ve sosyo-ekonomik yaşamda önemlerine yer verilmektedir. İkinci bölümde; AB genelinde KOBİ'lere sunulan desteklerden bahsedilmektedir. AB'de KOBİ'ler desteklenirken ortak çıkarlara ters düşecek teşviklerden kaçımlmakta ve üye ülkeler arasında haksız rekabete yol açmayacak destek politikalarına ağırlık verilmektedir. Üye ülkelerde ise destekler kendi aralarında farklılık göstermekle birlikte başlıca, girişimciliğin teşviki, danışmanlık hizmetleri, Ar-Ge harcamalarının devletçe karşılanması, yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi, çevreyi korumaya yönelik harcamalar ve işletmelerarası işbirliğini geliştirici çalışmaların desteklenmesi olmak üzere altı grupta toplanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de KOBİ'lere yönelik sunulan hizmetler, danışmanlık ve eğitim hizmetleri, kredi desteği, bu kesime finansal destek sağlayan yeni oluşumlar ve bunların dışında kalan diğer destekler başlıkları altında incelenmektedir. Verilen destekler bu destekleri sunan kurumlarla birlikte ele alınmaktadır. GB ile birlikte Türkiye gündeminde yerini alan KOBİ'lere yönelik hizmetler de çeşitlendirilmekte ve etkinliğinin arttırılması çalışmaları da yoğunlaştırılmaktadır.Çalışmanın son bölümünde ise; OSTİM/Ankara'da faaliyet gösteren KOBİ'lere uygulanan anketin sonuçlarına yer verilmektedir. Anket üç bölümde hazırlanmış olup, ilk bölümde GB'nin KOBİ'ler üzerine etkileri araştırılmaktadır. Bu bölüme verilen yanıtlar dikkate alındığında, işletmelerin önemli çoğunluğunun GB'nin faaliyetlerine herhangi bir etkisinin olmadığım düşündükleri görülmektedir. Genel olarak GB'den etkilenip etkilenmedikleri sorulduğunda ise işletmelerin % 23.68'inin etkilendikleri, % 28.95'inin de kısmen etkilendikleri sonucuna varılmaktadır. Anketin ikinci bölümünde; KOBİ'lerin kendilerine verilen hizmetlerden haberli olup olmadıkları ve bu hizmetleri yeterli bulup bulmadıkları sorgulanmaktadır. Bu bölümün sonunda işletmelerin kendilerine yönelik hizmetlerin pek çoğundan haberdar olmadıkları görülmektedir. Anketin son bölümünde ise; KOBİ'lerin bu kesime yönelik hizmetlere bakış açılan, yararlanıp yararlanmadıkları ve geleceğe yönelik öngörülerine yer verilmektedir. Sonuçta işletmelerin çoğu sunulan hizmetleri yeterli bulmamaktadırlar. Geleceğe ilişkin öngörüleri de genelde işletmenin geleceğinin iyi olacağı yönündedir. KOBİ'lerin sorunlarının çözülebilmesi için öncelikle, bu hizmetlerden hedef kitlenin haberdar edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu kesimin finansman sorunlarına olduğu kadar danışmanlık ve eğitim hizmetlerine de ağırlık verilmesi zorunludur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research shows the supports given to SMEs in TR, EU and EU members countries. Also with some questionnaire given to SMEs in OSTİM/ANKARA what they know on the given services, utilizes and whether they are efficient or not is searched. The effect of CU on SMEs are included to this study. At the first stage of study, the definitions, properties, events that need to be supported and the importance on socio-economic life of SMEs are studied. At the second stage, I talked about supports that are presented to SMEs in European Community (EC) and in its members. In EC, while SMEs are supported, they avoid the encouragement which will contrast the common advantage and they attach importance to supporting policy that will not cause unfair competitivenes. Besides the difference of supports between members of EC, they are collected in six main groups such as encouragement of enterprises, information services, being settled of Research & Development expenditures by the State, supporting of the investments that contains new technology, expenditures tend to protect environment and supporting the works which cause for improving the cooperation between enterprises. At the third stage; services to SMEs in Turkey are studied under the headings that are information and training services, credit support, new formations which supports financially SMEs and the other supports except them. Finally, I dealt with the questionnaire which shows the result of SMEs operating in Ostim/ ANKARA. In accordance with this result, majority of enterprises think that there is no effect of CU to their operations.IV When I ask whether they know the services and whether it is efficient, the results show they don't know a lot of services and also not many enterprises think that services are not efficient. For solving the problems of SMEs firstly, target group have to brought to the knowledge of services. Additionally, giving importance to the informations and training service of this target group is necessary as much as financial problems.