Antalya yöresindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde toplam etkinlik ölçümü: Bir veri zarflama analizi uygulaması
Total efficiency measurement of 4 and 5 star hotels in Antalya region: A data envelopment analysis application
  1. Tez No: 73533
  2. Yazar: ŞULE KARACAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN IŞIN DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Otel işletmelerinin girdi ve çıktıları ölçüldükten sonra, bu verilere dayanarak onların göreceli etkinliklerini saptarken kullanılan tekniklerin bazı yetersizlikleri, bu açıdan hiç kullanılmayan“Veri Zarflama Analizi”tekniği ile ortadan kaldırılabilir. Bu tekniğin hem Chames-Cooper-Rhodes ve hem de Banker-Charnes-Cooper seçenek yaklaşımlarını beraberce uygulayarak otel etkinlik ölçümlerinin nasıl elde edileceği sistematik bir yöntem kapsamında gösterilmiştir. Daha sonra metod, homojen bir müşteri yapısı gösteren Antalya'nın 4 ve 5 yıldızlı otellerinin bir örneklemine uygulanmıştır. Bunun için 1997'ye ait seçilmiş girdi ve çıktılar, ömeklemdeki 21 otelden toplanmıştır. Sonuçlar, hem metod uygulamasının başarısını inceleyerek ve hem de Antalya otellerine ait somut bulguları tartışmak suretiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Certain deficiencies of the techniques that are used in order to specify the relative efficiencies of hotels by reevaluating the data gained from input and output indicators can be prevented, if“data envelopment analysis”will instead be employed. By means of a systematic method, which incorporates both the Charnes-Cooper-Rhodes and Banker-Charnes-Cooper alternative versions, the technique was elaborated for getting hotel efficiency measures. The method was then applied to a sample of Antalya's 4 and 5 star hotels, which indicate a rather homogeneous customer structure. To conduct the empirical investigation, 1997 data of selected inputs and outputs were gathered from the 21 hotels of the sample. The results were evaluated by examining the performance of the method, as well as discussing the findings concerning the Antalya hotels.