Çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk: BIST100 şirketleri üzerine bir araştırma
Corporate social responsibility towards employees: A research on BIST100 companies
  1. Tez No: 735359
  2. Yazar: AYBİKE ELİF BOLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu doktora tez çalışmasının amacı Türkiye'de çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını ve etkileyen faktörleri nitelik ve nicelik olarak analiz etmektir. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı çok uzun süredir literatürde olan bir kavram olup; işletmelerin, kârlılığında büyük paya sahip paydaşlarına ve topluma yönelik yasal zorunluluklarının haricinde yürüttüğü gönüllü faaliyetler olarak tanımlanabilir. Bu paydaşların başında şirketlerin çalışanları gelmektedir ve bu nedenle işletme ve onun işçileri arasındaki ilişkiler bir işletmenin sosyal sorumluluğunun en temel göstergelerinden biridir. Ancak ülkemizde çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluğa ilişkin, diğer sosyal sorumluluk alanları ile kıyaslandığında çok az araştırma bulunmaktadır. Tezde öncelikle, bu alandaki literatür incelenmekte, çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk kavramı tanımlanarak gelişimine, önemine ve kapsamına değinilmektedir. Tezde, ayrıca, çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluğa ve çalışan haklarına ilişkin davranış kodlarına yer verilmektedir. Bu kapsamda öncelikle davranış kodu tanımlanarak davranış kodlarına gereksinim duyulmasına neden olan sorunlara; sonrasında sırasıyla uluslararası, çok paydaşlı, sektörel ve işletme bazında düzenlemelere değinilmektedir. Türkiye'de çalışanlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını ve etkileyen faktörleri niteliksel ve niceliksel olarak analiz etmek açısından, çalışmanın son bölümünde, ülkemizdeki şirketlerin sosyal sorumluk raporlamasına ve raporlarında sosyal sorumluk göstergelerinin varlığına ilişkin betimsel ve istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this PhD thesis is to analyze qualitatively and quantitatively the understanding of corporate social responsibility towards employees and the factors affecting it in Turkey. The concept of corporate social responsibility has been in the literature for a long time; it can be defined as voluntary activities carried out by businesses out of legal obligations towards their stakeholders and society, which have a large share in their profitability. Employees of companies come first among these stakeholders, and therefore the relationships between the business and its workers are one of the most basic indicators of an enterprise's social responsibility. However, there are very few studies on corporate social responsibility for employees in our country when compared to other social responsibility areas. In this study, firstly, the literature in this field is examined, the concept of corporate social responsibility towards employees is defined and its development, importance and scope are touched upon. In the second part of the study, the regulations and the codes of conduct regarding corporate social responsibility and employee rights are given. In this context, firstly, the problems that cause the need for behavior codes, and afterwards, respectively, international, multi-stakeholder, industry and company-based regulations are mentioned. In the last part of the study, in order to analyze qualitatively and quantitatively the understanding of corporate social responsibility towards employees and the factors affecting it in Turkey, descriptive and statistical analysis is made regarding the social responsibility reporting of companies in our country and the existence of social responsibility indicators in their reports.