Nöromonitörizasyon eşliğinde vertebra cerrahisi uygulanan olguların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Rectrospective evaluation of the spinal surgeries accompanied by neuromonitorisation
  1. Tez No: 735364
  2. Yazar: EMRE SUAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Omurga cerrahisinin nöromonitörizasyon eşliğinde uygulanması günümüzde yasal bir zorunluluktur. Nöromonitörizasyon eşliğinde gerçekleştirilen omurga cerrahisi için TİVA' nın (total intravenöz anestezi) avantajlı olduğu büyük oranda kabul görmüştür. Ancak literatürde nöromonitörizasyon eşliğinde gerçekleştirmiş olan omurga cerrahisi vakalarında, TİVA ve Desfluran'ın karşılaştırıldığı bir çalışmaya rastlamadık. Amaç: Nöromonitörizasyon eşliğinde omurga cerrahisi uygulanmış olgulardaki demografik özelliklerin, intraoperatif faktörlerin ve kullanılan anestezi türünü perioperatif dönemdeki morbidite ve komplikasyonlar ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun 21-5T/81 sayılı kararı ile onay alındıktan sonra, 01.01.2018 - 31.12.2019 tarihleri arasında 2 yıl süre içerisinde, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından nöromonitörizasyon eşliğinde vertebra cerrahisi uygulanmış olan, 18 yaş ve üzeri 60 hastanın dosyasını retrospektif olarak taradık Bulgular: Toplam 60 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı ve toplam 24 (%40) hastanın kadın, 36 (%60) hastanın erkek olduğu saptandı. Hastaların yaş ortalamasının 53.32± 19.05 yıl (min:18, max:89 yıl), ortalama vücut kitle indeksinin ise 25,03±2.77 kg/m² (min:18.73, max: 31.25 kg/m²) olduğu belirlendi. ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru arttıkça postoperatif solunum sistemi komplikasyonları arttığı belirlendi (p < 0,05). Ek hastalık varlığında postoperatif komplikasyonlar ve yoğun bakım yatış süresinin uzadığı saptanmıştır (p < 0,05). Kompleks ve kombine omurga cerrahisi uygulanan olgularda; perioperatif morbidite ve komplikasyon olasılığı artmıştır (p < 0,05). Operasyon süresi uzadıkça postoperatif solunum sistemi komplikasyonları, mekanik ventilasyon gereksinimi artmış; intraoperatif transfüzyon yapılan hastalarda postoperatif komplikasyonlarda artış olduğu gözlenmiştir (p < 0,05). Transfüzyon uygulanan hastalarda hastane yatış süresi uzamıştır (p < 0,05). Kompleks cerrahi uygulanan 2 olgu postoperatif uzun dönemde exitus olmuştur. TİVA uygulanan olgularda postoperatif solunumsal komplikasyonlar daha sık görülmüştür (p < 0,05). Sonuç: Omurga cerrahisinde, perioperatif dönem ile ilişkili morbidite ve komplikasyon gelişiminde, hastalara ait özelliklerin yanı sıra operasyon ile ilgili faktörlerin de belirleyici olduğunu; desfluran ile de omurga cerrahisinde perioperatif herhangi bir sorun ile karşılaşmadan nöromonitörizasyon uygulanabileceği, bunun yanı sıra, her ne kadar bu olgularda TİVA' nın primer seçenek olduğu belirtilmekte ise de; nöromonitörizasyon eşliğinde gerçekleştirilen omurga cerrahisi sırasında, propofol kullanırken dikkatli olunması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: Using neuromonitoring techniques is a legal obligation for performing most of the spinal surgery procedures. While it is widely accepted that TIVA ( Total Intravenous Anesthesia) is the anesthetic regimen of choice for spinal surgeries accompanied by neuromonitoring. However, we could not find any study on comparison of TIVA and desflurane regimens during spinal surgeries accompanied by neuromonitoring. Objective: The aim of this study was to research the relations of patient demographics, intraoperative variables, the anesthetics used during surgery to perioperative morbidity and complications seen in patients that underwent spinal surgery accompanied by neuromonitoring. Method: This study was conducted after the approval of Ege University Faculty of Medicine Ethics Committee. In this study, patient records of 60 people, aged 18 and older, that underwent spinal surgery accompanied by neuromonitoring in Ege University Faculty of Medicine Neurosurgery Department during the two years between the dates of 01.01.2018 - 31.12.2019 are retrospectively evaluated. Results: Records of 60 patients are retrospectively evaluated. 24 (%40) of these patients were females and 36 (%60) were males. Mean age was 53.32± 19.05 years (min:18, max:89 years), mean body mass index of patients was 25,03±2.77 kg/m² (min:18.73, max: 31.25 kg/m²). Higher ASA (American Society of Anesthesiologists) scores of patients were associated with higher risk of postoperative respiratory system complications (p < 0,05). Patients with concomitant diseases were found to be at higher risk of postoperative complications and prolonged intensive care stay (p < 0,05). Patients that underwent complex spinal surgery were at higher risk of postoperative morbidity and complications (p < 0,05). Longer operation times were associated with higher risk of respiratory complications and postoperative mechanical ventilation (p < 0,05). Patients that required intraoperative blood transfusion were found to be at higher risk of postoperative complications and prolonged hospital stay (p < 0,05). Two patients that underwent complex spinal surgery died of late postoperative complications. Patients that received TIVA regimen were at higher risk of postoperative respiratory complications (p < 0,05). Conclusion: In this study we established that prevalence of perioperative morbidity and complications in spinal surgery cases may be related to a variety of patient and operation factors. We observed that desflurane can be used in cases of spine surgeries that is accompanied by neuromonitoring without adversity and also while it is widely accepted that TIVA is the anesthetic regimen of choice for these cases, the use of propofol infusion during these surgeries should be something to contemplate about.