Nöromonitör kullanılarak enstrumante edilen omurga pedikül vida pozisyonlarının radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of positions of pedicle screws which are instrumented with neuromonitoring
  1. Tez No: 406635
  2. Yazar: ABBAS KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma enstürmantasyonda intraoperatif nörofizyolojik nöromonitörizasyon kullanılan hastalarda pedikül vida pozisyonlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Nisan 2011-Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuran ve kliniğimizde opere edilen hastalar dahil edildi. Değerlendirilen 58 hastadan biri nöromonitör uyarısı olmaksızın postoperatif yeni nörolojik defisit gelişimi nedeni ile çalışma dışı bırakıldı. Çalışmadaki 57 hastanın 31'i (%54.4) erkek, 26'sı (%45.6) kadındı. Hastaların 21'i deformite, 31'i malignensi, 5'i osteoporoza bağlı çökme kırığı nedeni ile opere edildi. Hastaların tamamına total intravenöz anestezi uygulandı. Hastalara toplam 1167 pedikül vidası kullanıldı. Torakal bölgeye 817, lomber bölgeye 335 vida kullanıldı, toplam 66 tanesinde medial duvar penetrasyonu izlendi. Torakal bölgede 41, lomber bölgede 25 penetrasyon tespit edildi. En sık penetrasyon izlenen seviyeler %13,8 ile T12 ve L1'di. Torakal bölgeye kullanılan vidaların %5'inde, lomber bölgeye kullanılan vidaların %7'sinde penetrasyon izlendi. Torakal ve lomber bölgede penetrasyon açısından anlamlı fark bulundu (p=0,009). Nöromonitörizasyon güvenirliliği %98.3 olarak belirlendi. Vida penetrasyonu ile hastalık grupları arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,332). Penetrasyon ile kullanılan vida sayısı arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,009). Hastalarımızda vida sayısı ile operasyon süresi arasında pozitif yönde zayıf bir korelasyon gözlendi (r=0.293 , p=0.027). Hastalarımızda vida sayısı ile kan kaybı arasında pozitif yönde orta düzeyde bir korelasyon gözlendi(r=0.499, p=0.001). Sonuç olarak, çalışmamızda nöromonitörizasyon vida penetrasyonunu tam olarak engellememekle birlikte yeni nörolojik defisit gelişimini önlemede hasta güvenliğini arttırıcı bir yöntem olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the positions of pedicle screws in patients which are instrumented with intraoperative neurophysiological neuromonitoring. Patients who admitted to our clinic, and had operation between April – 2011 and March – 2014 were included the study. One of 58 evaluated patients was excluded the study due to new neurological deficit postoperatively without neuromonitoring warn. 31 of 57 patients were male (54.4%) and 26 of 57 patients were female (45.6%). 21 patients were operated for deformity, 31 patients were operated for malignancy, 5 patients were operated for compression fracture due to osteoporosis. Total intravenous anesthesia technique was used for all patients. 1167 pedicle screws were used for patients totally. 817 pedicle screws were used in thoracic region. 335 pedicle screws were used in lomber region. 66 medial wall penetration were found totally. 41 of 66 were in thoracic region, 25 of 66 were in lomber region. Penetration rates of screws were found 5% for thoracic region, and 7% for lomber region. T12 and L1 have the highest rate for penetration (13.8 %). Reliability of neuromonitoring was found 98.3 %. There is no significant difference between penetration rate and diagnosis (p=0,332). There is significant relationship between penetration rate and number of used screw (p=0,009). There is a weak positive correlation between number of used screw and surgery time (r=0.293 , p=0.027). There is a modarate correlation between number of used screw and blood loss (r=0.499, p=0.001). There is a significant difference for penetration rate (p=0,009) between thoracal and lomber region. Consequently neuromonitoring was evaluated as a useful method in this study for improving patient safety with preventing development of new neurological deficit even it does not prevent penetration of pedicle screws exactly.