Hemşirelik öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve aile iletişiminin sosyotelist olma ve sosyotelizme maruz kalma durumlarına etkisi
The effect of nursing students' use of social media and family communication on phubbing and being phubbed
- Tez No: 735382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİJLE AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bireylerin iletişim ve etkileşim şekli değişmekte olup bu değişimle birlikte sosyotelizm ve sosyotelizme maruz kalma problemi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu davranışı etkileyebilecek faktörler arasında aile içi iletişim ve sosyal medya kullanımı önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve aile iletişiminin sosyotelist olma ve sosyotelizme maruz kalma durumlarına etkisini incelemektir. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve korelasyonel nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın dahil etme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, yazılı onam formu olan 739 hemşirelik öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin %66.6'sı kız öğrenci olup, tamamının akıllı telefonlarının olduğu, internet ve sosyal medya kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology, the way of communication and interaction of individuals is changing, and with this change, the problem of being phubbed and phubbing gains importance day by day. Among the factors that can affect this behavior, communication within the family and the use of social media play an important role. The aim of this study is to examine the effects of social media use and family communication of nursing students on phubbing and being phubbed. This research was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational qualification. Total of 739 nursing students who met the inclusion criteria of the study and agreed to participate in the study, with a written consent form, participated. It has been determined that 66.6% of the students are female students, and all of them have smart phones and use the internet and social media.