Türkiye'de otomotiv sektörüne yönelik ÖTV düzenlemeleri ve iktisadi etkileri
Special Consumption Tax (SCT) regulations for the automotive industry in Turkey and its economic effects
  1. Tez No: 735387
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BUKET İNCE ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Otomotiv sektörü Dünya'da ve ülkemizde ekonomiye yaptığı katkılar, diğer sektörlerle olan bağlantıları ve teknolojik gelişmelere öncülük etmesi bakımından lokomotif niteliğindeki sektörler arasında yer almaktadır. Ülkemizde motorlu taşıtlar üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin gelişmiş otomotiv sanayine sahip ülkelere kıyasla oldukça yüksek olduğu ve motorlu taşıt maliyetleri içerisinde önemli bir paya sahip olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle otomotiv sektörüne yönelik yapılan Özel Tüketim Vergisi düzenlemelerinin sektöre ve ekonomiye yansımaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada ülkemizde otomotiv sektörüne yönelik uygulanan ÖTV düzenlemeleri ve bu yönde yapılan değişiklikler ele alınmış ve bu değişikliklerin otomotiv sektörüne ve ekonomiye olan yansımaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is among the locomotive sectors in terms of its contributions to the economy in the world and in our country, its connections with other sectors and leading technological developments. It is known that the Special Consumption Tax on motor vehicles in our country is quite high compared to countries with developed automotive industry and has a significant share in motor vehicle costs. In this respect, the reflections of the Special Consumption Tax regulations made for the automotive sector on the sector and the economy are of great importance. In this study, the SCT regulations applied to the automotive sector in our country and the changes made in this direction are discussed and the reflections of these changes on the automotive sector and the economy are analyzed.