E-iş ve Türkiye'de otomotiv sektöründe E-iş uygulamaları
E-business and E-business applications in Turkish automotive industry
- Tez No: 152387
- Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
E-İŞ VE TÜRKİYE'DE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE E-İŞ UYGULAMALARI ÖZET Bu çalışmada, internetin iş dünyasına getirdiği yeniliklerden ve bu yeniliklerin otomotiv sektöründeki uygulama alanlarından bahsedilmiştir. Araştırmada, öncelikle e-iş konusunda kavramsal temel oluşturabilmek için, internet ve elektronik işin tarihçesinden, elektronik iş çeşitlerinden ve elektronik iş çeşitleri kapsamında geliştirilen iş modellerinden bahsedilmiştir. Bu kapsamda, literatürde e-iş modellerine ilişkin ortaya atılan modeller incelenmiş ve e-iş çeşitleri kapsamında e-iş modelleri sınıflandırılmıştır. E-iş konusunda kavramsal temel oluşturulduktan sonra, modellerin otomotiv sektöründeki uygulama alanları tespit edilmiştir. Bu kapsamda, üretim, tedarik ve müşteri taraflı modellerden bahsedilerek, otomotiv sektörüne özgü koşullar altında elektronik işin önemine ve uygulama alanlarına değinilmiştir. Tüm sektörlerde uygulama alanı bulunan modellerin yanı sıra otomotiv sektörüne özgü araç içi e-iş kavramından bahsedilmiş, dünyadaki uygulamalarına değilmiştir. Elektronik iş konusunda otomotiv sektöründe rekabetçi avantaj sağlayıp, firmaların farklılaşması için en güncel araçlardan biri olan araç içi e-işin tüm dünyada hızla yayılan bir konu olduğu ve özellikle gelişmiş ülkelerde rekabetin en temel aracı olduğu görülmüştür. Elektronik iş kapsamında otomotiv sektörünü etkileyecek en önemli gelişmelerden birinin, e-işe konu olan tüm tarafların değer zinciri entegrasyonuyla oluşan dijital sadakat ağlarının kurulması olduğu görülmüştür. Böylece, otomotiv sektöründe araç içinden n. kademedeki tedarikçiye kadar uzanan değer zincirinin entegre edilmesinin sektörde büyük verimlilik artışlarına sebep olup, müşteri sadakatini arttıracağı tespit edilmiştir. Tüm bu gelişmeler ışığında, sektördeki oyuncuların rollerindeki kaçınılmaz değişimden bahsedilerek, internet teknolojilerinin gelişimi ve yayınlaşması durumunda sektördeki oyuncuların yeni rolleri ve sektörün öngörülen görüntüsünden bahsedilmiştir. Açıklayıcı araştırmayı takiben gerçekleştirilen, tanımlayıcı araştırmada Türkiye'de faaliyette bulunan otomotiv üreticilerinin e-iş uygulamaları konusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar ortaya koyulmuştur. Böylece Türkiye'de otomotiv ürecilerinin e-iş konusunda bayi ve tedarikçi taraflı çeşitli uygulamaları olduğu ancak nihai müşteriye yönelik çalışmalar konusunda belirli bir seviyeye erişmedikleri görülmüştür. xı
Özet (Çeviri)
E-BUSINESS AND E-BUSINESS APPLICATIONS IN TURKISH AUTOMOTIVE INDUSTRY SUMMARY In this study, the effects of Internet on the business environment and e-business applications in automotive sector are mentioned. In order to form a conceptual framework, the history of Internet and electronic business, electronic business types and electronic business models are mentioned. In this extention, the discussions about e-business models in literature are examined and the models are classified in the context of e-business types. Forming the conceptual framework, e-business applications in automotive sector are defined. In this context, production, supply and customer side applications are defined and the importance of electronic business in automotive environment and automotive sector specific applications are examined. Besides the models that are widely used in business environment, an automotive sector specific application is defined, which is called as“information sensitive vehicle”. The diffusion of information sensitive vehicle concept is mentioned and it has been seen that e-business in auto is being widely used in developed countries and it has become the means of competition. Besides each seperate e-business application, the integration of these applications is seen as the most important revolution in automotive sector. Integration throughout the value chain, from the car to the n-tier supplier will cause great efficiency in the automotive sector while forming a digital loyalty network to increase customer loyalty. According to defining research, the applications of e-business in Turkish automotive sector are put forward. As a conclusion, it is found out that Turkish automotive manufacturers are using e-business applications in supplier and dealer relations but are still on the way of delevoping applications for end users. xn