Lateral epikondilitli olgularda yaşam kalitesine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting quality of life in patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 735390
  2. Yazar: SALİHA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lateral epikondilit (LE), dirseğin aşırı kullanımı ve tekrarlayan hareketleri ile ortaya çıkan dirsekte en sık görülen lezyonlardan biridir. Hastalarda görülen ağrı, kas kuvveti azalması ve hassasiyet ile kişiler günlük yaşamlarında dirseklerini kullanmaktan kaçınmakta veya etkili şekilde kullanamamaktadır. Bu durum hastaların günlük yaşam aktivitelerini etkilemekte ve yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu çalışma ile LE' li olgularda yaşam kalitesine etki eden faktörler ve bu faktörlerin birbirleri ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza LE tanısı konulan 101 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri olgu değerlendirme formuna kaydedildi. Ağrı düzeyleri Görsel Analog Skala ve Nirschl Ağrı Skalası ile; dirsek fonksiyonelliği Hasta Bazlı Ön Kol Değerlendirme Anketi, Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi, Duruöz El İndeksi, Mayo Dirsek Performans Skoru ve Oxford Dirsek Skoru ile; fonksiyonel yetersizlikleri ve GYA' ları Sağlık Değerlendirme Anketi ile; kinezyofobi düzeyleri Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile; yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili ile; eklem hareket açıklıkları dijital gonyometre ile; parmak kavrama kuvveti pinçmetre ile; el kavrama kuvveti el dinamometresi ile ve basınç ağrı eşiği algometre ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre ağrı düzeyinin, dirsek fonksiyonunun, fonksiyonel yetersizlik ve GYA' nın ve kinezyofobi düzeyinin yaşam kalitesini anlamlı şekilde etkilediği (p0,05). Sonuç olarak LE' li hastalarda ağrının, dirsek fonksiyonelliğinin, fonksiyonel yetersizlik ve günlük yaşam aktivitesinin ve kinezyofobinin yaşam kalitesini etkileyen önemli parametreler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lateral epicondylitis (LE) is one of the most common lesions of the elbow, which occurs with excessive use and repetitive movements of the elbow. With the pain, decrease in muscle strength and sensitivity seen in patients, people avoid or cannot use their elbows effectively in their daily lives. Thus situation affects the daiys living activities of the patients and reduces their quality of life. The aim of this study was to examine the factors affecting the quality of life in patients with LE and the relation between these factors. A total of 101 patients diagnosed with LE a mean age of 39.0±8.99 years were included in our study. Demographic characteristics of the cases were recorded in the patients evaluation form. Pain levels were evaluated by Vizüel Analogue Scale and Nirschl Pain Scale; elbow functionality by Patient Rated Wrist Evaluation, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire, Duruoz Hand Index, Mayo Elbow Performance Score, Oxford Elbow Score; functional deficiences and activities of the daily living by Health Assesment Questionnaire; kinesiophobia levels by Tampa Kinesiophobia Scale; quality of life by Nottingham Health Profile; joint motion range by digital gonyometer; pinch strength by pinchmeter; grip strength by hand dynometer and pressure pain threshold by algometer. According to the results of the study, pain levels, elbow function, functional deficiency and activities of the daily living and kinesiophobia levels affected the quality of life significantly (p0,05). As a result, it has been determined that pain, elbow function, functional deficiency and daily life activity and kinesiphobia are important parameters affecting the quality of life in patients with LE.