Ship graffiti at Ayşe Kadın Mosque
Ayşe Kadın Cami'nde bulunan gemi kazımaları (Graffiti)
  1. Tez No: 735389
  2. Yazar: GÜNCE PELİN ÖÇGÜDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MATTHEW HARPSTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Graffiti konusu çeşitli bağlamlarda görüldüğü için geniş bir çalışma alanına sahiptir. Kutsal/dini bağlamda bulunan graffiti tehlikelerden korunmak, şans getirmesi amacıyla yapılan adak olarak yorumlanmıştır. Bu nedenle kazıma sıradan bir aktivite değil bir ritüel olarak tanımlanmıştır. Diğer yandan gemi kalıntılarından elde edilen arkeolojik verinin yetersizliğinden dolayı araştırmacılar gemi kazımalarını gemi yapım teknolojisini araştırmak amacıyla kullanmıştır. Günümüzde gemi kazımaları bu iki yaklaşımın birleşimi üzerinden araştırılmaktadır. Bu çalışmadaki gemi kazımaları İzmir'in Karaburun yarımadasının Mordoğan köyünde yer alan Ayşe Kadın Cami'nin kadınlar mahfilinde bulunmaktadır. Kazımaların üzerine yapıldığı kalemişi terminus post quem olarak 18. yüzyılın sonunu vermekterdir. Bu tez çalışmasında bu gemi kazımaları coğrafi, tarihi ve kültürel bağlamda incelenmektedir. Bunu yaparken estetik kaygılar, inançlar ve alışkanlıklar gibi insan unsurlar da vurgulanmıştır. İkincil olarak, çalışmanın yöntemi dahilinde, araştırma sorularına en iyi hizmet edebilecek farklı belgeleme yöntemleri değerlendirilmiştir. Bu kazımalar önemli ve benzersiz bir çalışma sunmaktadır. Kiliselerde bulunan gemi kazımaları yaygın olarak çalışılsa da, İslami yapılar bağlamında oldukça kısıtlıdır. Dahası bu çalışmadaki gemi kazımaları kadınlar mahfilinde bulunduğu için ritüel köyün kadınları ve bu kadınların denizci toplumdaki yeri ile bağdaştırılabilir. Bu yorum özellikle bilim dünyasındaki erkek egemen bakış açısını kırarak, araştırmacıların gemi kazımalarını kadınların da yapmış olabileceğini göz önünde bulundurmasını teşvik etmektedir. Bu sayede önceki araştırmalar da tekrar gözden geçirilebilir.
Özet (Çeviri)
Graffiti has a broad scope since it can appear in various contexts. Graffiti in sacred/religious contexts have been interpreted as votives for protection, good fortune, salvation, hence scratching graffiti became a ritual rather than an ordinary act. On the other hand, because hull remains in the archaeological record are few, and the amount of information that can be obtained from it is very limited, scholars have been considering ship graffiti as a means to investigate nautical technology. These two aspects are combined in the current scholarship on ship graffiti. The ship graffiti in this research are located in Ayşe Kadın Mosque in the old village of Mordoğan in Karaburun peninsula, İzmir. They are densely clustered on the walls of the women's mezzanine in the prayer hall. The frescos that graffiti were scratched on give a terminus post quem of the late 18th century. This thesis analyzes this group of ship graffiti by trying to identify and interpret them within geographical, historical, and cultural contexts. By doing so, it emphasizes the human elements in their creation such as aesthetic concerns, beliefs, and habits. A secondary purpose, as a part of the methodology, is the evaluation of different documentation methods that can serve the needs of research questions. This corpus of graffiti is particularly important and unique. Even though ship graffiti in churches are well studied, the research on Islamic religious contexts is very limited. Furthermore, as they are found in the women's section of the mosque, this ritual can be safely identified with women of the village and their involvement in the maritime community. This specifically breaks the androcentric perspective in the field and encourage scholars to consider women as a possible artist of ship graffiti rather than focusing on men or staying gender neutral. Furthermore, the previous studies may be re-assessed, and new interpretations may evolve.