Teknoloji transferi ve Türkiye'de havacılık sanayi
Technology transfer: A case study of Turkish aviation industry
  1. Tez No: 73543
  2. Yazar: MELİHHAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME OYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET. Bu tez çalışmasında öncelikle kalkınma ekonomisi çerçevesinde teknoloji kavramı incelenmekte, ardından Türkiye'de Havacılık Sanayine ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır. İlk bölümde İktisat teorileri içerisinde teknolojinin yeri tartışılmakta, tekrnolojinin ulaştığı yeni biçimle, ekonomi, uluslararası politika ve stratejiler üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Önemli bir stratejik unsur haline gelen teknolojik üstünlüğün, teknoloji ticareti ilişkilerine getirdiği yeni boyutlara değinilmektedir. Giderek büyüyen teknolojik açık problemi, gelişmekte olan ülkelerin teknoloji transferi konusundaki gereksinimlerini ön plana çıkarmaktadır. Zaten kısıtlı kaynaklara sahip olan gelişmekte olan ülkelerin, pahalı bir deneyim olan teknoloji transferi sürecinde, kaynaklarını verimli kullanması zorunludur. Bu zorunluluk uygun teknoloji sorununu gündeme getirmektedir. İkinci bölümde uygun teknolojinin ne olduğu sorusunun yanıtı aranmaktadır. Teknoloji, uluslar için makro düzeyde politikalar oluşturulması ve izlenmesi gereken bir konu halini almıştır. Bu bağlamda, üçüncü bölümde, teknoloji politikalarının oluşumu, devletin rolü ve konunun askeri boyutu ele alınmaktadır. Bu paralel de ülkemizde teknoloji politikalarının oluşumu ve bu konudaki kurumsallaşma değerlendirilmektedir. Son bölümde ise, havacılık sanayi ele alınmaktadır. Öncelikle havacılık sanayinin tarihsel gelişimi hem dünya genelinde hem de ülkemiz açısından incelenmektedir. Havacılık teknolojisinin özellikleri incelenmekte ve havacılık sanayi teknolojik uygunluk açısından değerlendirilmektedir. Ardından, Türkiye'de havacılık sanayinin durumu vurgulanmakta ve havacılık sanayinin mevcut sorunlarına çözüm önerileri sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master thesis, technology concept has clarified in regarding with general principal of development economics. In the second step, the status of Turkish Aviation Industry has evaluated as a case study. In the first chapter, the progressing of technology m development economics has been analysed. As it has been admitted, the technology has reached new form and this progress has still been going on. The new form of technology has influence on international politics and strategies. Basically, that influence has been clarified in the first chapter. Obviously, developmg countries has faced with growing technological gap problem. So that makes the developing countries focus on technology transfer. On the other hand, developing countries have tight budget to allocate on technology so, developing countries should be paying close attention on what is proper technology. In the second chapter,.the question of proper technology has been clarified. The technology takes macro politics strategy such as economy or politics. Technology policy has started to play an important role for the nations. In the third chapter, basic criteria of establishing technology policy, the role of goverments in technology policy and military/strategic dimension of technology policy have been evaluated. In this parallel, technology policy in Turkey has been underlined. İn the last chapter, aviation industry has been analysed based on spesific qualifications of technology. Then, aviation technology has been evaluated as proper technology for transferring. As a final word, the status of Turkish aviation industry, has been analysed and some recommendations has been underlined with respect to modern Turkish Aviation Industry.