Sermaye piyasalarında portföy yönetme amaçlı erken uyarı sistemleri 'Örnek seçilmiş teknik göstergelere dayalı bir model uygulaması'
Early warning systems at stock exchange markets for portfolio managing 'A model utilizing technical indicators'
- Tez No: 73542
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Sermaye piyasalarının ülke ekonomilerindeki önemleri gün geçtikçe daha belirgin hale gelmektedir. Bu sebeple sermaye piyasalarına gösterilen ilgi ve yatırımlar, devletlerin ekonomi politikalarında önemli yerler tutarak ve özel destekler görerek, kurumsal veya bireysel olsun tüm yatırımcılar tarafından takip edilmek üzere doğal bir süreç içinde kendiliğinden artmaktadır. Böylece sermaye piyasalarında iyi yatırım yapabilmek gün geçtikçe zorlaşmakta, daha da önemlisi yatırım yapmanın bedeli artmaktadır. Bu etmenler doğrultusunda devletler ilgili kanun ve yasaları belirleyerek ve/veya revize ederek piyasaların mümkün olan en uygun şekilde gelişmesini sağlamaya çalışırlarken, yatırımcılar da bu piyasalardan mümkün olan en iyi getiriyi sağlamak için tüm gereklilikleri yerine getirmek için uğraşmaktadırlar. Yatırımcılar, temel, teknik ve karma analiz metodlarından yararlanarak yatırımlarından elde edecekleri faydaları maksimize etmeye çalışırlar. Bu amaçla çeşitli yöntemlerle portföyler oluştururlar, bu portföyleri uygun tekniklerle yönetirler. Söz konusu süreç içinde risk ve getiri arasındaki ilişki sürekli olarak izlenir. Yatırımcılar, bu iki öğe arasındaki dengeyi ne kadar iyi ayarlayabilirler ise, istediklerini elde etmeye o derece yaklaşırlar. Değinilen bu işlem ve gözlemler kapsamlıdır, alınacak olası kararların sayısı çok fazladır, daha da önemlisi kararları alıp uygulayabilmek için vakit dardır. Bu bağlamda bilgisayar teknolojilerinden ve bu sektörün en hızlı değişim göstermede liderliği eline geçirmiş“Yönetim Bilişim Sistemleri”kavramından faydalanmak kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Sözü edilen kavramda, karar alma ileIll sorumlu kişi veya kişilere, karar almaları sırasında, tanımlı olmak kaydıyla yapısal/yarı yapısal göstergeler aracılığı ile destek verme veya sebep-sonuç ilişkilerine dayandırılmış yöntemlerle öneri sunma şeklinde ifade edilebilecek işleyiş mekanizmalarının tamamından bahsedilmektedir. Bu çalışma kapsamında, hisse senedi piyasalarına ait veri tabanının kullanılarak ve buna ek olarak dinamik olarak iletilen verilerin derhal incelenip geçmişle birlikte derlenmesi yoluyla yatırımcıya“erken uyan”sağlamaya yönelik bir modelin tasarlanması hedeflenmiştir. Model kapsamında, hisse senetleri için geliştirilmiş teknik analiz amaçlı çeşitli teknik göstergeler ve bazı temel istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Hisse senetlerinin trendleri ve değişik vadelerdeki trendlerin ilişkileri üzerine sistem tarafından üretilen sinyal ve uyarılar bazında yapılan yorumlar, bu trendlerin türlerine göre farklı analiz yöntemlerinin kullanılmasına, dolayısı ile bu yöntemlere uygun davranışlar gösteren çeşitli teknik göstergelerin seçilmelerine sebep olmuştur. Teknik göstergelerin seçimlerindeki kıstaslarda, kurulan modelin işlevini en uygun şekilde gösterebilmeleri, hisse senedi piyasalarında yaygın olarak kullanılmaları ve kabul görmeleri gibi değerler üzerine odaklanılmıştır. Teknik göstergelerle üretilen uyarı ve sinyallerin oluşturulduğu analiz yöntemlerinin belirlenmesinde ise, hisse senetlerinin fiyatlarının zaman süreci içerisindeki dağılımlarını inceleyen istatistiki ölçütlerin irdelenerek yatırımcılara öneri sunulduğu bir modülde bulunmaktadır. Teknik göstergelerin ve istatistiki değerlerin, yatırımcıların karar almasına destek veren sinyal ve uyarı mesajları haline dönüştürülmesinde, bu modele has olmak üzere çeşitli matematiksel ifadeler ve yöntemler kullanılmıştır.Hisse senetleri fiyatlarının çizecekleri trendlere göre yatırımcının alması gereken konumun önerilmesi ve bunun için gerekli ön belirleleme çalışmalarının hızlandırılması, hisse senetleri üzerine yapılan çalışmalar ile hisse senetlerinin alınıp satılmasını sağlayan operasyonel işlemlerin aynı platformda birleştirilmesi çalışmanın diğer hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Along with the significance of the capital markets within a nation's economy, their overall indicating character for global money markets are increasingly more recognized on a daily basis. It is for this reason that the interest displayed and the investments made in the capital markets are enlarging their contributing share in governmental decisionmaking for macro economic policies; therefore, in return, governments expand their parameters of financial support for all investors to eventually get involved in capital markets, may investors be institutions or individuals. As a consequence, along with the increasing difficulty to make successful investments, the marginal unit cost of making these investments is escalating, too. Some investors utilize various basic, technical, and combined analysis methods to maximize the return of their investments. They put together portfolios using certain procedures and manage these portfolios with the appropriate techniques. During the period in which the portfolio's earnings potential go from zero to maximum value, the investor closely and continually watches and evaluates the balance between the risks taken and the return earned. The level of success in investing depends greatly upon the degree of precision in forming this balance. The mentioned observations and procedures that lead to decisionmaking to obtain the desired level of success in investments are overall complicated, tasky, and numerous; furthermore, dealing room operations only permit a confined amount of time to perform these decisions resolved. It is not possible to avoid taking advantage of the concept of“Management Information Systems”to be able to lead and even be ahead of the market. Certain types of these systems focus on obtaining, producing, and keeping track of the flow of data that alters dynamically. The existence of operating mechanisms which suggest an action via analyzing cause-effect relationships and thus, support the suggested action via fundamental or semi-fundamental indicators become essential to those who areresponsible for the decisionmaking that occurs within the time period which extends between receiving and using the information available. This study embodies the detailed explanation of constructing an“early warning”system model for the investor. This system model collectively evaluates the success rate of the action taken during investment procedures by utilizing dynamic data that subjoins on to the stock market database and taking historical aspect of the data into account. For the construction of this system model, various types of technical analysis indicators created especially for stocks and some fundamental stastistical methods are utilized. The user of this system model make decisions according to the warning messages and signals indicated by the model which are formed by the system in the way of gathering information by browsing the trend of distinct stocks over different maturity periods. The analysis techniques interchange within the system as the system chooses dissimilar technical indicators when a specific trend changes direction. The factors mostly focused during the selection of the technical indicators include those which emphasize the effectiveness of the system, its prevalent utilization and its acceptance among the investors and within the market. Another minor model is also included and suggested for usage that makes suggestions to the investor by forming warning messages and signals produced by technical indicators which directly determines the formation of analysis methods that examines the distribution of stock prices over different periods of time. Unique to this model, certain mathematical expressions and methods are used to convert the technical indicators and statistical values into warning messages and signals that support the quick decisionmaking of the investor. Among some other major goals of the system include speeding up the initial process of determining what stand to take looking at the trend of stock prices, suggesting the investor the next line of action to perform, and combining the operational transactions of analyzing the stocks and determining either a purchase or a sale, all on the same platform.