Yetenek testlerinde seçenek sayısının test ve madde istatistikleri üzerindeki etkisinin şans başarısı ile birlikte incelenmesi
A Study on the effects of number of options in numerical aptitute tests on test and them statistics with regard to change 1998
  1. Tez No: 73544
  2. Yazar: DERYA ŞAHHÜSEYİNOĞLU (BAYIR)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada, sayısal yetenek testlerinde seçenek sayısının değişmesinin madde ve test istatistikleri üzerindeki etkisi incelenmiş, şans başarısı dikkate alındığında bu etkinin bir değişime uğrayıp uğramadığı araştırılmıştır. Araştırma ilkokulda okuyan 255 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulamada kullanılan testler, ön deneme sonuçlarına dayanarak yapılan analizlere göre 120 maddenin içinden seçilerek oluşturulmuştur. Buna göre; ilkönce 5 seçenekli 30 maddeden meydan gelmiş test daha sonra ayırıcılığı en düşük iki seçenek elenerek oluşturulan 3 seçenekli ikinci test formu uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarından 5 ve 2 seçenek çıkarılarak oluşturulan 3 seçenekli testlerin güvenirlik ve geçerlik katsayıları arasında anlamlı farklar bulanamamıştır. Öğrencilerin testten aldıkları puanlar 3 seçenekli teste doğru bir artış göstermiş, yani test ortalamaları seçenek sayısı azaldığında artmış, buna karşın testlerin değişkenlikleri ise azalmıştır. Doğru cevapların sayısı seçenek sayısı azaldıkça arttığından maddelerin güçlük indekslerinde de seçenek sayısındaki azalma ile birlikte bir artış gözlenmiş, maddelerin ayıcılıkları ve güvenirliklerinde ise güçlük indekslerinden farklı olarak bir azalma olduğu görülmüştür. Şans başarısının test istatistiklerinden arıtılması ile güvenirlik ve geçerlik katsayılarında genel bir artış olduğu görülmüş ancak iki testin güvenirlikleri ve geçerlikleri arasında şans başarısından arıtılmadan önceki karşılaştırmalarda da olduğu gibi anlamlı farklar bulanamamıştır Testlerin ortalamaları, şans başarısının ortadan kalkmasıyla bir miktar azalmış fakat yine, seçenek sayısının azalması ile ortalamalar arasındaki artış korunmuştur. Madde güçlük indekslerinde ise şans başarısının arıtılaması ile birlikte beklenen bir azalma görülmüş, elde edilen bu bulgular şans başarısının matematiksel bağıntılanyla da uygunluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine the effect of number of options in numerical aptitude tests on item and test statistics analysis. It also examined whether this effect undergoes any changes when the element of chance is taken into consideration. The study was carried out among 255 fourth and fifth grade students at Bahcelievler Primary School, Ulubath Hasan Primary School and Mimar Kemal Primary School in Ankara in 1996 - 1997 academic year. The tests, which were used in this study, were constructed by selecting items among 120 questions with 5 options, which had been analysed during the pre-research trial. First, they were given 30 questions with 5 options. Then, the least discriminating two options were eliminated and the test with three options constructed and administered to the same subjects. The results showed that there were no significant differences between the reliability and validity coefficients of the 5 option test and the 3 option test which was designed by eliminating the least discriminating two options of the former one. When the number of options decreased, the mean scores, the item difficulty indices increased. However, the test variances, item reliability and discrimination indices decreased. The results obtained after calculating the effect of chance element on the test item statistics showed that the mean scores and the item difficulty indices decreased, but the reliability and validity coefficients as well as the test variances increased. The results obtained in this study were similar to these obtained in previous theoretical studies.