Firm level absorptive capacity and the success of international technology transfer: The case of aerospace industry in Turkey
Firma seviyesi özümseme kapasitesi ve uluslararası teknoloji transferinin başarısı: Türkiye havacılık ve uzay sanayi örneği
- Tez No: 399871
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasında firma seviyesi özümseme kapasitesi (ÖK) ve uluslararası teknoloji transferinin (UTT) başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca UTT'nin başarısını etkileyen diğer etkenler de belirlenmiştir. Araştırmada teknolojiyi alan ülke açısından ve gelişmekte olan ülke perspektifinden değerlendirme yapılmış ve Türkiye'deki havacılık ve uzay sanayisine odaklanılmıştır. Bu tez“firma seviyesi ÖK'yı neler oluşturur”sorusuna bütünsel bir yaklaşım ile cevap aramaktadır. Bu kapsamda ÖK oluşumunu etkileyen değişkenler 3 grupta toplanmıştır;“Bilgi Üretimi”,“Firma İçi Bilgi Akışı”,“Sektörel İnovasyon Sistemi (SİS) içi Bilgi Akışı”. Çalışma, firma seviyesi yeteneklere odaklansa da değişkenler SİS perspektifinden belirlenmiştir. Etkenleri tespit edebilmek ve ölçebilmek amacıyla bir soru seti oluşturulmuş, bu soru seti kullanılarak sanayiden uzmanların daha önce görev aldıkları UTT projelerini ve ilaveten firmalarının ÖK'sını değerlendirmeleri sağlanmıştır. Çalışmada, literatüre katkı sağlayacak şekilde, teknolojiyi veren tarafın katkısı temelinde UTT projesinin karmaşıklık seviyesini ölçmeyi sağlayacak bir metrik oluşturulmuş, bunun için“Fonksiyonel Yetenek”ve“Ürün Seviyesi”tanımlanmıştır. Ekonometrik analizler ile elde edilen sonuçlar, açıklayıcı değişkenler ve UTT'nin başarısı arasında doğrudan bir ilişki göstermektedir. Buna göre, gelecekte gerçekleştirilecek UTT projelerinin başarısının öngörülmesinin, firma seviyesi ÖK'nın belirlenmesi ile mümkün olabileceği değerlendirilmektedir. Tanımlanan değişkenler ve soru seti UTT projelerinin planlanması aşamasında faydalı bir araç olarak kullanılabilir. Gelişmekte olan ülkelerde çeşitli yüksek teknoloji alanlarına uygulanabilir ve UTT projeleri öncesinde politika yapıcılara değerli bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to figure out the relation between firm level absorptive capacity (AC) and the success of international technology transfer (ITT). Additionally, effects of determinants on the success of ITT other than firm level AC are examined. The research is focused on aerospace industry in Turkey by considering the transferee country's point of view, as well as the developing country perspective. Thesis research stands at a position to answer the question of“what forms AC”in a holistic way. In this context, variables that affect the formation of AC of a company are gathered under three categories;“Knowledge Production”,“Knowledge Flow within the Company”and“Knowledge Flow within the Sectoral Innovation System (SIS)”. Although the study is focused on firm level capabilities, the variables are extracted and evaluated from the viewpoint of SIS. In order to identify and measure relevant determinants, questions are generated and ITT projects with varying scope together with firm level AC have been evaluated by industrial experts over a questionnaire. Thesis introduced a metric to quantify the sophistication level of ITT project considering the technical support provided by the transferor party. The results of econometric analysis designate that there exists a direct relation between the explanatory variables and the performance of ITT. Accordingly, there is an opportunity of making estimations for the future success of ITT projects based on the maturity of firm level absorptive capacity. The introduced variables and the questionnaire can be used as an effective tool in the planning phase of ITT projects. It can be implemented to a wide variety of high-technology areas in developing countries and may provide valuable inputs to policy makers on the eve of ITT projects.