Kripto para konusunda halkın bilgi düzeyinin ve güven derecesinin ölçülmesi
Measuring the knowledge and trust level of public in cryptocurrency
- Tez No: 735435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması ile birlikte birçok alanda olduğu gibi finans dünyasında da değişim yaşanmış ve kripto paralar ortaya çıkmıştır. Kripto paralar, geleneksel finansal sistemlerin dışında gelişen, merkezi olmayan, şifreleme kullanan, alternatif bir değişim aracı olarak kullanılan, blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan dijital varlıklardır. Bu tezin amacı, Türkiye'deki halkın kripto para hakkındaki bilgi düzeyini ve kripto paraya olan güven derecesini ölçmektir. Bu amaçla, nicel ve nitel araştırmadan oluşan iki aşamalı araştırma modeli uygulanmıştır. Nicel araştırmada 523 kişi ile görüşülmüş, nitel araştırmada ise 15 uzmandan derin bilgi alınmıştır. Araştırma sonucu, Türkiye'de halkın çoğunun kripto para kavramını duyduğunu ancak detaylı bilgi sahibi olanların sayısının oldukça az olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kripto paraya karşı toplumda tam bir güvenin oluşmadığı sonucuna varılmıştır. Uzmanlar güvenin oluşabilmesi için kripto varlıkları tanımlayan bir yasal altyapı ve uyumlu çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra, kripto paranın gelecekte finansal düzende belirli bir güce sahip olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of technology and widespread use of internet generated several changes in many fields, and cryptocurrencies have been emerged in the financial world as a new exchange tool. They are decentralized and encrypted digital assets, which are created by block chain technology and operate outside the traditional systems. The aim of this thesis is to study the public's knowledge and trust in cryptocurrencies in Turkey. The research model consists of two sections, quantitative study conducted with 523 people and qualitative study carried out with 15 experts. The result of the study shows that most of the people in Turkey have heard about crypto currency, however, only small number of people have comprehensive knowledge about the subject. It was also concluded that the level of trust of the public in crypto currency is quite low at the present. The experts stated that a legal structure and compatible framework is needed to increase the trust. However, it was also predicted that crypto currencies will continue to grow and have a certain financial power in the in the future.