Ortaokul matematik öğretmenlerinin uzaktan öğretim süreci deneyimlerinin araştırılması
Exploring the experiences of secondary mathematics teachers in distance teaching process
  1. Tez No: 735436
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEDRET ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin uzaktan öğretim süreci deneyimlerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, nitel araştırma modeli tasarlanıp durum çalışması (case study) ile ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik dersini uzaktan eğitimde çevrimiçi olarak işlerken yaşadıkları deneyimler derinlemesine incelenmiştir. Veriler, devlet ortaokullarında görev yapan 10 ortaokul matematik öğretmeninden görüşme yolu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, Borba'nın (2021) Öğretim Ortamı ile İnsan teorik çerçevesi kapsamında temalar ve kodlar yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, bulgular doğrultusunda çıkarılan sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the secondary school mathematics teachers' teaching experiences during distance education. For this purpose, qualitative research was designed and a case study was used to deeply investigate this process. The data were collected from 10 middle school mathematics teachers working in public schools. The collected data were analyzed using the themes and codes within the scope of Borba's (2021) Human with Media theoretical framework. At the end of the study, the findings of the study were discussed and recommendations were presented.