60-72 ay arası erken okuryazarlık becerileri yüksek ve düşük olan çocukların pragmatik dil becerilerinin incelenmesi
Examination of pragmatic language skills of children between 60-72 months with high and LOW EARLY literacy skills
- Tez No: 735440
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 60-72 ay arası düşük ve yüksek erken okur yazarlık seviyeleri olan çocukların pragmatik dil becerilerinde farklılıklar olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülen araştırmanın çalışma grubu Aksaray ilindeki ana sınıflarda eğitimine devam eden, herhangi bir tanılı yetersizliği bulunmayan 60-72 ay arası 60 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada çocukların sosyal ve demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik form, pragmatik dil becerilerini ölçmek için Pragmatik Dil Beceri Envanteri ve okuryazarlık becerilerini ölçmek için EROT testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal whether there are differences in pragmatic language skills of children aged 60-72 months with low and high levels of early literacy. The study group of the research conducted within the scope of the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, Aksaray it consists of 60 children aged between 60-72 months who continue their education in the kindergartens in the province of Istanbul and do not have any diagnosed disability. In the study, the socio-demographic form prepared by the researcher to determine the social and demographic characteristics of the children, the Pragmatic Language Skills Inventory to measure the pragmatic language skills, and the EROT test to measure the literacy skills were used. SPSS 21.0 statistical package program was used in the analysis of the obtained data.