Anne-çocuk iletişimi ile erken okuryazarlık becerilerinin incelenmesi
Investigation of mother-child communication and early literacy skills
- Tez No: 873385
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, 60-72 ay arasında çocuğu olan annelerin iletişimleri ile çocukların erken okuryazarlık becerileri ve bunları etkileyebileceği düşünülen bazı değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu İstanbul ilinin Kağıthane ilçesindeki bağımsız anaokullarına devam eden 60-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Çalışmaya 73 çocuk ve anneleri katılmıştır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Anne-Baba-Çocuk İletişim Becerileri Ölçeği ve Erken Okuryazarlık Testi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, anne-çocuk iletişimi ile erken okuryazarlık becerileri arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Anne-çocuk iletişiminde çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı, anne yaşı, anne öğrenim durumu ve anne çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık elde edilememiştir. Anne-çocuk iletişiminde çocuğun okul öncesi eğitime devam etme süresi değişenine göre anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Erken okuryazarlık becerilerinde, çocuğun kardeş sayısı ve anne yaşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık elde edilememiştir. Erken okuryazarlık becerilerinde çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, anne öğrenim durumu ve anne çalışma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the communications of mothers with children between 60-72 months and their children's early literacy skills and some variables that are thought to affect them. Relational scanning model, one of the quantitative methods (correlational) was used in the research. The study group consisted of 60-72-month-old children attending independent kindergartens in the Kağıthane district of İstanbul. 73 children and their mothers participated in the study. Demographic İnformation Form, Parent-Child Communication Skills Scale and Early Literacy Test were used during the data collection process. According to the results of analysis, a low-level positive significant relationship was determined between mother-child communication and early literacy skills. In the mother-child communication, no significant difference was found with regard to the variables of child's gender, birth order, number of siblings, mother's age, mother's education level and mother's employment status. In the mother-child communication, a significant difference was detected with regard to the duration of attending preschool education. In the early literacy skills, no significant difference was detected with regard to the variables of the child's number of siblings and mother's age. In the early literacy skills, a significant difference was found with regard to the variables of child's gender, birth order, mother's education level and mother's employment status.