Doku transglutaminaz ve integrin BETA-1'in mesane kanserindeki rolünün araştırılması
Investigation of the roles of tissue transglutaminase and integrin BETA-1 in bladder cancer
  1. Tez No: 735458
  2. Yazar: YAVUZ KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Üroloji, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Doku transglutaminaz ve integrin beta 1; hücre adhezyonu, migrasyonu, sinyal iletiminde ortak görevleri olan proteinlerdir. Daha önce farklı insan tümörlerinde invazyon, metastaz gelişimi, kötü prognozla ilişkilendirilmişlerdir. Çalışmamızın amacı; doku transglutaminaz ve integrin beta 1 proteinlerinin mesane kanserindeki rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kas invazyonu olan ve olmayan toplam 91 mesane kanserli olgu; hastanemizde yapılmış olan vakalar retrospektif olarak taranarak değerlendirmeye alındı. Her iki grubun parafine gömdürülmüş mesane tümör dokuları doku transglutaminaz ve integrin beta 1 antikorları ile immunohistokimyasal olarak boyandı. Bu hastalardan 3 tanesinde ürotelyal karsinom nested varyant mevcuttu. Bu üç hasta, tümör dokuları antikorlarla boyanmadığından çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 88 hasta dahil edildi. Dokular boyanma sonuçlarına göre 0-7 arasında skorlandı. Elde edilen boyanma skorlarıyla hastaların klinik ve histopatolojik özellikleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığı araştırıldı. İstatistiksel analizde ki- kare, student-t, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Tissue transglutaminase and integrin beta 1 have common functions on cell adhesion, migration, and signal transmission. They have previously been associated with invasion, metastasis and poor prognosis in different human tumors. In this study we aimed to determine the relationship between this proteins and bladder cancer. Patients and Methods: A total 91 cases of muscle-invasive and non-invasive bladder cancer were evaluated retrospectively. Paraffin-embedded bladder tumor tissues of both groups were stained immunohistochemically with tissue transglutaminase and integrin beta 1 antibodies. Three of these patients had urothelial carcinoma with nested variant. These three patients were excluded because their tumor tissues were not stained with antibodies. 88 patients were included in the study. Tissues were scored between 0 and 7 according to the tissue transglutaminase and integrin beta 1 antibody staining results seperately. The relationship between the staining scores and the clinical and histopathological features of the patients were invastigated. Chi-square, student-t, and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis.