Doğum sonu dönemde evlilik uyumunun postpartum depresyon üzerine etkisi
The effect of marriage adjustment on postpartum depression in the postpartum
  1. Tez No: 735489
  2. Yazar: RUKİYE KUTLUBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ARIÖZ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma doğum sonu dönemde kadınların evlilik uyumunun postpartum depresyon (PPD) üzerine etkisi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmış-tır. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmanın örneklemini 1 Eylül 2020- 1 Tem-muz 2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Jinekoloji Polikliniğine başvuran ve 0-12 aylık bebeği olan 197 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Edinburgh Postpartum Depres-yon Ölçeği (EPDÖ) ve Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri IBM-SPSS V24 paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde normal dağılıma uygun olmayan ölçüm değerleri için parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Parametrik olmayan yöntemlerde iki bağımsız gru-bun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Mann-Whitney U”test, bağımsız üç veya daha fazla grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis H”test yön-temi kullanılmıştır. Üç veya daha fazla grup için anlamlı fark çıkan değişkenlerin ikili karşılaştırmaları için Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of women's marital adjust-ment on postpartum depression (PPD) in the postpartum period and the factors affec-ting it. The sample of this descriptive study consisted of 197 women with 0-12 month old babies who applied to Ankara Bilkent City Hospital, Gynecology Outpatient Clinic between September 1, 2020 and July 1, 2021. In the study, data were collected with the Socio-Demographic Information Form, Edinburgh Postnatal Depression scale (EPDS) and Marital Adjustment Scale (MAS). Statistical analyzes of the data were made in the IBM-SPSS V24 package prog-ram. In statistical analysis, non-parametric methods were used for the measurement values that were not in accordance with the normal distribution. In non-parametric met-hods, the“Mann-Whitney U”test was used to compare the measurement values of two independent groups, and the“Kruskal-Wallis H”test method was used to compare the measurement values of three or more independent groups.