Bukalemun etkisi gösteren kompozitlerin renk eşleşme özellikleri ve yüzey pürüzlülüğü yönünden karşılaştırılması
Comprasion of color matching and surface roughness of composites with chameleon effect
  1. Tez No: 735488
  2. Yazar: EMİNE BETÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: İn-vitro çalışmamızın amacı bukalemun etkisi gösteren ve yeni bir teknoloji kullanarak üretilen tek renk rezin kompozit dolguların kavite derinliğine göre ve renklendirici ajan uyguladıktan sonra sağlam diş dokusuyla olan renk uyumunu karşılaştırmaktır. Diğer bir amacımız materyallerin yüzey pürüzlülüğünü kıyaslamak ve renklendirme sonrası renk eşleşme özelliği ile pürüzlülük arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 80 adet çekilmiş premolar dişin spektrofotometre ve photoshop yöntemleri ile başlangıç renk ölçümleri yapılmıştır. İlk gruptaki 40 dişin okluzal yüzeylerine meziodistal: 4mm, bukkolingual:1mm, derinlik: 2mm olmak üzere black 1 kaviteler açılmıştır. İkinci grup ise meziodistal:4mm, bukkolingual:2mm, derinlik:4mm ölçülerinde black 1 kaviteye sahiptir. Hazırlanan örneklerden birinci gruba Omnichroma, ikinci gruba Essentia Universal, üçüncü gruba X-tra fil ve son olarak kontrol grubuna GrandioSo ile restorasyon yapılmıştır. Her grup kendi arasında derin ve sığ kavite restorasyonu olarak iki gruba ayrılmıştır. Her kompozit grubundan birer adet kompozit kullanılarak premolar diş örneği hazırlanmıştır. Bu örneklerin renk ölçümleri yapılmıştır. Başlangıç ve restorasyonlu dişlerden alınan ölçümler sonucu her bir diş için bulunan ΔE00 değerleri kullanılarak blending efektin değerlendirildiği CAP-1 değerleri hesaplanmıştır. Renk ölçümleri tamamlanan örnekler termal siklus cihazı içerisinde 5000 siklusa tabi tutulmuş, sonrasında 7 gün süre ile kahvede bekletilmiştir. Örneklerden üçüncü kez renk ölçümü yapılmıştır. Pürüzlülük için 8mm  2mm diskler hazırlanmıştır. Örnekler 7 gün distile su içerisinde bekledikten sonra ilk kez, 7 gün kahve içerisinde bekletildikten ve termal siklusa sokulduktan sonra ikinci kez mekanik profilometre cihazı kullanılarak Ra değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Başlangıç ve renklendirildikten sonraki pürüzlülük değerleri ve pürüzlülük değerlerinde görülen artış miktarları açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Our in-vitro study compares the cavity depth of the single shade resin composite fillings, which have a chameleon effect and are produced using new technology, and compares the color match with the intact tooth tissue applying a coloring agent. Another purpose is to compare the surface roughness of the materials and examine whether there is a relationship between color matching and roughness after coloring. Materials and Methods: Initial color measurements of 80 extracted premolar teeth were made using a spectrophotometer and photoshop methods. Black 1 cavities were opened on the occlusal surfaces of 40 teeth in the first group: mesiodistal: 4mm, buccolingual:1mm, depth: 2mm. The second group has a black 1 cavity with mesiodistal dimensions: 4 mm, buccolingual: 2 mm, depth: 4 mm. Of the prepared samples, restoration was performed with Omnichroma for the first group, Essentia Universal for the second group, X-tra fil for the third group, and GrandioSo for the control group. Each group is divided into two groups deep and shallow cavity restoration. The premolar tooth sample was prepared using one from each composite group, and color measurements were made. CAP-1 values, in which the blending effect was evaluated, were calculated using the ΔE00 values found for each tooth as a result of the measurements taken from the initial and restoration teeth. The samples, whose color measurements were completed, were subjected to 5000 cycles in the thermal cycle device and then kept in coffee for seven days. After the procedures, color measurement was made from the samples for the third time. 8mm x 2mm discs were prepared for roughness. Ra values were calculated using a mechanical profilometer device for the first time after the samples were kept in distilled water for seven days and for the second time after they were kept in coffee for seven days and entered into the thermal cycle. The results were evaluated statistically.