Nazal poliplerde doku HGF/C-MET ekspresyonu ile serum düzeylerinin incelenmesi
The comparison of tissue expression and serum levels of HGF/C-MET in nasal polyposis
  1. Tez No: 735504
  2. Yazar: EROL BOZBORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nazal Poliplerde Doku HGF/c-MET Ekspresyonu ile Serum Düzeylerinin Ġncelenmesi Amaç: Çalışmamızda nazal polipli kronik sinüzit hasta grubundan alınan doku ve serum örneklerinde HGF ve reseptörü HGF-R (c-MET) düzeylerini kontrol grubu düzeyleri ile karşılaştırmak ve grupların kendi içlerinde doku ve serum düzeyleri arasındaki korelasyonu belirlemek amaçlanmıştır. Aynı zamanda hasta grubunun eozinofil düzeyi, D vitamini düzeyi, hastalık şiddeti gibi özelliklerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntemler: Çalışmamızda 15.10.2021-15.01.2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi KBB-BBC ABD'nda nazal polipozis sebebiyle opere edilen 18 yaş üstü hastalar ile kontrol grubu olarak aynı tarihlerde septoplasti veya septorinoplasti yapılan hastalar dahil edilmiştir. Polipler Meltzer ve Lund-Mackay ile skorlanmıştır. Kan örnekleri steril EDTA'lı tüplere alındı. Genotipleme doku örneklerinde uygun problar kullanılarak RT- PCR yöntemiyle tayin edildi. HGF/c-MET bölgeleri için ELİSA ile serum düzeyleri belirlendi. Hastaların yaşam kalitesi SNOT-22 anketiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare tissue expression and serum levels of HGF and its receptor HGF-R (c-MET) in patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps (CRSwNP) to control group and to assess the correlation of tissue and serum levels in each group. Serum eosinophil levels, vitamin-D levels and disease severity are also to be evaluated. Methods: Patients over 18-years of age that were operated in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between 15.10.2021-15.01.2022 for CRSwNP and that were operated with septoplasty or septorhinoplasty during the same dates were included as patient and control groups, respectively. Polyps were graded with Meltzer and Lund-Mackay systems. Blood samples were collected in EDTA tubes. Genotyping of the tissues was performed with RT-PCR using appropriate probes. Serum levels were determined using ELISA. Quality of life was evaluated using SNOT-22 questionnaire.