Nazal poliplerde, biyofilm ve toll-like gen ekspresyonu
Biofilm and toll-like gene receptor expression in nasal polyposis
- Tez No: 375110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL YURTTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Nazal polipler, nazal kavite mukozasında veya nazal sinüslerin mukozalarında ortaya çıkan benign lezyonlardır. Nazal poliplerin etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Nazal poliplerin ana semptomu, devamlı nazal obstruksiyondur fakat polipin yerine ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. Hastalar, sıklıkla su gibi burun akıntısı ve postnazal akıntıdan şikayetçilerdir. Patofizyolojisi ile ilgili birçok teori anlatılmasına rağmen, nazal poliplerin immunoljik inflamatuar süreçlerinin sebebi hala tanımlanamamaktadır. Son zamanlarda, nazal poliple ilgili birçok faktörün farkına varılmış; immün sistemin baskılandığı durumlar, lokal konak faktörleri, stafilokok süperantijenler, mantar kolonizasyonu ile indüklenmiş eozinofilik inflamasyon, osteoitler ve biyofilmler gibi. Biofilmde büyüyen bakteri; nemde, pH' ta ve sıcaklıkta fluktuasyonlara yüksek oranda dirençli olabilmektedir. Birçok çalışmada, kronik rinosinüzitli hastaların mukozal yüzeyinde biyofilm varlığı gösterilmiştir. Toll-like reseptor (TLR), multigen ailesi ile kodlanmaktadır ve patojene karşı savunmanın ilk uzanım rolünü oynamaktadır. Germ hücrelerinde doğal immünite etkisi, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı defans, transmembran hücre reseptörleri aracılığıyla kodlanmaktadır. Bunlardan biri de toll like reseptörlerdir. Nazal poliplerin patofarmakolojik karakteristiğinde ekspresyona bağlı yoğunluğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, nazal polipli hastaların doku örneklerinde elektron mikroskopisi ve doku kültürü ile biyofilm varlığı; mukozal değişiklikler ile de toll like reseptör gen ekspresyonunu araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nasal polyps are benign lesions arising from the mucosa of the nasal sinuses or from the mucosa of the nasal cavity. The etiology of nasal polyps is unknown. The main presenting symptom of nasal polyp is nasal obstruction which is constant but can vary depending on the site and size of the polyps. Sufferers will also frequently complain of watery rhinorrhea and postnasal drip. Nasal polyp is an immunological inflammatory process whose cause is still undefined, although several theories have tried to explain its pathophysiology. Nowadays, chronic rhinosinusitis (CRS) is recognized as a disease related to several factors, such as immuno compromised state, local host factors, Staphylococcus aureus superantigens, eosinophilic inflammation induced by fungal colonization, aspirin-exacerbated respiratory disease, osteitis, and biofilms. Biofilm-grown bacteria can be highly resistant to fluctuations in moisture, pH, and temperature. Many studies reported the evidence of biofilms in the mucosal surface of patients with CRS. Effects in the germ cells of innate immunity, defense against bacterial and viral infections, is encoded by means of transmembrane cell receptors. One of them is the toll like receptors. It was shown that the intensity of expression depended on the pathomorphological characteristics of nasal polyps. The aim of this study is to investigate that toll-like receptor expression correlation with mucosal change and biofilm presence by tissue culture and elektron microscopy in the tissue sample of patients with nazal polypozis.