Sosyal medya ve yeni toplumsal hareketler ilişkisi: George Floyd örneği
The relationship between social media and new social movements: The example of George Floyd
- Tez No: 735518
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte yeni toplumsal hareketlerin iletişim ve örgütlenme şekilleri de değişmiştir. Sosyal medya araçlarının hızlı oluşu, anlık iletişimi ve etkileşimi sağlaması yeni toplumsal hareketleri sosyal medyaya yöneltmiştir. Bireyler sosyal medya üzerinden birbirleriyle iletişim kurarak; ortak sorun ve/veya sorunlara karşı tepkilerini dile getirmekte ve örgütlenerek sokaklara inmektedirler. Sosyal medyanın gücünü kullanan hareketlerden biride George Floyd için düzenlenen hareketler olmuştur. Genelinde ABD'de ki siyahi bireylere yönelik ırk ayrımcılığı üzerine; özelinde siyahi bir birey olan George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin, sosyal medyada tepki çekmesiyle başlayan olaylar sokaklara taşınmıştır. Yapılan araştırmalarda sosyal medya ortamında bireylerin, George Floyd'un öldürülmesine ve beraberinde düzenlenen hareketlere yönelik yeni toplumsal hareketler bağlamında nasıl tepkiler verdikleri üzerine herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya ortamında George Floyd'un öldürülmesine ve beraberinde ortaya çıkan hareketlere yönelik verilen tepkileri yeni toplumsal hareketler bağlamında içerik analizi yöntemiyle ortaya koymaktır. Bu araştırma sayesinde literatürde bu boşluğun kapatılması yönünde katkı sunulacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmada, George Floyd'un öldürülmesi sonrası Twitter'da atılan tweetler belirli sınırlılıklar çerçevesinde, nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek 739 tweete ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda aktörlerin Twitter üzerinden atılan tweetlerde yeni toplumsal hareketlerin savunduğu değerleri vurgulayarak; birbirleriyle iletişim kurdukları ve hareket/eylem çağrısında bulundukları saptanmıştır. Ayrıca George Floyd anısına çevrimiçi bağış kampanyaları düzenledikleri, George Floyd'u öldüren polislerin yargılanması için online imza topladıkları ve George Floyd için düzenlenen hareket alanından görüntü ve videolar paylaşarak birbirlerini hareketlere katılmaya teşvik ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of social media, the forms of communication and organization of new social movements have also changed. The rapidity of social media tools, instant communication and interaction have led new social movements to social media. Individuals communicate with each other through social media; they express their reactions to common problems and/or problems and take to the streets by organizing. One of the movements that used the power of social media was the movements organized for George Floyd. On racial discrimination against black people in the USA in general; The events that started with the murder of George Floyd, a black individual in particular, by the police, drew a reaction on the social media, and the events moved to the streets. In the researches, individuals in the social media environment, No study has been found on how they reacted to the murder of George Floyd and the movements organized along with it in the context of new social movements. The aim of this study is to reveal the reactions to the murder of George Floyd and the movements that emerged in the social media environment with the method of content analysis in the context of new social movements. It is thought that this research will contribute to closing this gap in the literature. In the research conducted in this context, 739 tweets were reached by analyzing the tweets posted on Twitter after the murder of George Floyd, within certain limitations, with the qualitative content analysis method. In line with the findings, by emphasizing the values advocated by the new social movements in the tweets of the actors on Twitter; It has been determined that they communicate with each other and call for action/action. In addition, it was concluded that they organized online donation campaigns in memory of George Floyd, collected online signatures for the prosecution of the police who killed George Floyd, and encouraged each other to join the movements by sharing images and videos from the movement area organized for George Floyd.